חיים חדשים לבית הכנסת בעיר סמוקוב

20/06/2018
חיים חדשים לבית הכנסת בעיר סמוקוב (הגדל)

לאחרונה התבשרנו ע"י הדו-שבועון "אברייסקי ווסטי" (Evreiski vesti") הבטאון הוותיק של יהודי בולגריה, (ראה עמוד השער רצ"ב) שהבעלות על בית הכנסת בעיר סָמוֹקוֹב, הועברה לעיריה, שתהפוך את המבנה לאחר שיפוצו לבית תרבות. למותר לציין שאין היום בסמוקוב יהודי אחד לרפואה...

כמה מלים על סמוקוב ועל בית הכנסת:

בית הכנסת של העיר הקטנה סָמוֹקוֹב (כ-60 ק"מ מדרום-מזרח לסופיה), שהיה מן הגדולים והיפים ביותר בבולגריה, נבנה ב-1861. קהילת יהודי סמוקוב שמנתה בתקופה זאת כמה מאות נפשות, הגיעה לשיא גודלה, לקראת סוף המאה ה-19 ותחילת ה-20 - כאלף נפשות. היתה זאת קהילה חזקה מבחינה כלכלית כשהמשפחה החזקה בקהילה היתה משפחת אריה שהגיעה לסמוקוב במאה ה-18 מוינה - בירת האימפריה האוסטרו-הונגרית. למשפחת אריה שעיסוקה העיקרי היה במתן הלוואות, היו בעיר כמה בתים. (אחד מהם שנמצא בסמיכות לבית הכנסת, שרד עד היום והפך למוזיאון עירוני שהביקור בו מאד מומלץ לתייר הישראלי!). התרומות לבנין בית הכנסת הגיעו מבני משפחת אריה - יהודה, גבריאל ואברהם וממשפחת כהן עליה אין לנו פרטים. בית הכנסת עמד בלב השכונה היהודית באותה תקופה. אחרוני הקהילה היהודית בסמוקוב עזבו את העיר בדרכם לישראל בשנות ה-50 של המאה ה-20 ומאז אין יהודים בסמוקוב.

משרד התרבות הבולגרי, שראה בבית הכנסת יצירה בעלת ערך היסטורי ואומנותי, החל בשיפוצו הכללי ב-1962. לאחר שרפה שגרמה נזק ניכר, לקראת סוף התקופה הקומוניסטית החל שיפוץ שני, אשר כנראה נפסק באמצע בגלל העדר תקציבים. מאז פנים המבנה נשדד ונבזז עד שהיום הוא לא יותר מחורבה עלובה, המזכירה בקושי את עברה המפואר.

בהעדר קהילה יהודית בסמוקוב, הדרך היחידה לשמר את המבנה היא להעביר את בעלותו למדינה או לעיר סמוקוב, כדי שאלה ישפצו אותו ויעמידו אותו לשימוש תושבי סמוקוב, תוך שימור אלמנטים שיזכירו למבקר את עברו של המבנה כבית כנסת. כך נעשה בבית הכנסת של בורגס, שהפך לגלריה לאומנות וכך יקרה כפי הנראה עם בית הכנסת של וידין, שמצבו דומה למצב בית הכנסת בסמוקוב. ואכן, ב-26 באפריל 2018, חתם ארגון הגג של יהודי בולגריה החיים בה היום - "שלום", על הסכם שהעביר את בעלות בית הכנסת לעירית סמוקוב. הובטח שלאחר השיפוץ יפעל המבנה כמרכז תרבות - שימוש ההולם את עברו המפואר של המבנה. בתמונות הסמוכות - טקס העברת הבעלות ע"י ראש ארגון "שלום", לראש עירית סמוקוב.
קליק על התמונה - מבט נוסף על בית הכנסת של סמוקוב.

עבור לתוכן העמוד