קהילות יהודי בולגריה ובתי הכנסת שלהן

1/08/2012
הגדל

אנציקלופדיה חדשה של בתי הכנסת בבולגריה

באמצע שנת 2012 יצא לאור בסופיה, חיבור רחב יריעה ובו סיפורן של שלושים ושבע קהילות ישראל בבולגריה ובתי הכנסת שלהן. מחבר הספר הוא האדריכל אלקו חזן, שנעזר בצוות חוקרים מקומיים: אנגלינה רשקובה, אסתר גיאורגיאבה וד"ר סוניה לוי ז"ל. הספר הוא רחב ממדים הן בהיקפו הפיזי: 32 על 24 ס"מ, 112 עמודים, והן מבחינת המידע והעריכה, המלווים במאות צילומים, רובם ככולם בצבע ותרשמים הרבים. כל אלה באים להאיר את הטקסט המוקדש לכל קהילה ולמוסדותיה, כאשר בתי הכנסת הם ליבו של המחקר. חשוב לציין, שעבודת הנמלים של חזן והצוות, נמשכו מספר שנים והביאו לאוויר העולם מוסדות יהודים שמזה שנים אינם קיימים יותר. באמצעות הצילומים המרהיבים, ניתן לראות את העולם שהיה ואיננו עוד.

החומר ההיסטורי ברובו נכתב תוך הקפדה על הדיוק ומתבסס על המחקרים שנעשו לאחרונה על חיי יהודי בולגריה לדורותיהם. אמנם יש בכמה מקומות אי-דיוקים קלים, אך הם אינם פוגמים ברצף ההיסטורי ובסיפורה של יהדות בולגריה ומוסדותיה, שכאמור רבים מהם אינם קיימים יותר ומה שנותר הוא צילומים בלבד... כמה אי-דיוקים, או נכון יותר הוספות שטוב היה אם לא היו נכללות בספר, הן אלה המופיעים בסיפורן של קהילות ניקופול וסיליסטרה, שם שורבבו כביכול מצבות ודברי הספד, שמקורם ברבנים יוצאי חב"ד מישראל, שניכסו לעצמם דברים השייכים, כביכול, לגדולי הדור שאמנם היו ופעלו שם בעבר – ר' יוסף קארו בניקופול או מצבת קבורתו של ר' אליעזר פאפו בסיליסטא, שידוע שנהרסה ונעלמה כבר ב-1829... דברים שאין להם שחר והם פרי דמיונם של אותם רבני חב"ד. גם לגבי בית העלמין של קרנובט יש אי-דיוקים קלים, אך בסך-הכל הדברים מובאים תוך הקפדה ובלשון בהירה וברורה.

החלק שהפריע לי במיוחד איננו שייך למחבר ולצוות המסור שעבד עמו, אלא, להוצאה הבולגרית. ספר במתכונת כל כך מפוארת, צבעונית ומושקעת, היה ניתן לצפות שתהיה איכותית גם בצורתה, או נכון יותר באיכות הכריכה ודפי הספר. לצערי, הדפים החלו נתלשים ואינם מחוברים היטב, והיופי מאבד מערכו בשל עבודת דפוס רשלנית. חבל שספר בעל איכות ויופי, של הצילומים והתרשימים, איננו מקפיד על אותו סטנדרט בכריכה.

לכל מי שיש עניין בתולדותיה של יהדות בולגריה ובמה שנותר, לפחות בצילומים, מעברה המפואר, הייתי ממליץ לרכוש ספר זה. זהו השם המלא של שמות המחבר וההוצאה של הספר שיצא לאור בשתי מהדורות - בולגרית ובאנגלית כלהלן:

Елко Хазан:

Кратка илюстрована поселищна енциклопедия на

ЕВРЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ В БЪЛГАРИЯ И ТЕХНИТЕ СИНАГОГИ

Издателство: КАМЕН ДИЗАЙН, София 2012

 

Elko Hazan:

The concise illustrated encyclopaedia of Jewish communities and their synagogues in Bulgaria.

Publisher: Kamea design, Sofia 2012

Елко Хазан: elco_hazan@yahoo.com

 

עבור לתוכן העמוד