בית הכנסת בעיר וידין

20/09/2012

באוגוסט 2011 סיפרנו בהרחבה על תכניות לשיפוץ בית הכנסת של וידין. רצ"ב קישור לאותה כתבה. בינתיים, התכניות לא הבשילו כי השיפוץ יעלה ככל הנראה הון תועפות. להזכירכם, בית הכנסת בוידין שנבנה ב-1894 היה פנינה ארכיטקטונית,  אחד המפוארים והגדולים ביותר בבולגריה, שני אולי רק לבית הכנסת הגדול בסופיה שנבנה 15 שנה אחריו (נחנך ב-1909). מצבו הנוכחי של בית הכנסת בוידין בכי רע - הקירות החיצוניים מחזיקים עדיין מעמד באורח פלא. קהילת יהודי וידין שהייתה מהעתיקות ביותר בבולגריה, עלתה בשלמותה לישראל. היום כמעט שאין יהודים בוידין וגם אם היו, ספק גדול אם היו בידיהם האמצעים הדרושים לשיפוץ בית הכנסת. זו משימה לא פשוטה ועדיין לא נמצא הנדבן.
בספטמבר האחרון, נערכה בוידין תערוכת צילום בה הציגו אמנים מישראל את עבודותיהם. במקביל, בתוך מה שנשאר מבית הכנסת, נערך מיצג מולטימדיה לילי. למערכת האתר הגיעו צילומים שבוצעו בבית הכנסת לפני ובזמן המיצג. וכך נוצרה אפשרות להתרשם משרידי יופיו של בית כנסת בלתי רגיל זה. ואם שרידי בית הכנסת נמצאו ראויים כדי לערוך בהם מולטימדיה, מי יודע, אולי יש עוד סיכוי שישוקם מהריסותיו...

מערכת האתר פונה לגולשים בשאלה עקרונית:
מטבע הדברים, בית הכנסת נועד ליהודים ובוידין כבר אין יהודים. ברוך השם, כולנו נמצאים בישראל. חוץ מהנוסטלגיה, ומהעובדה שמפריע לנו שנהרס בית כנסת שהיה נכס רוחני וחברתי חשוב של הקהילה, האם אנחנו, יהודי בולגריה שחיים בישראל צריכים לנקוט עמדה בנושא? האם עלינו ליזום פעולה ואולי לחפש נדבנים ומקורות לשיפוץ בית הכנסת? גולשים שיש להם דעה בנושא מתבקשים לפנות לקהל הגולשים הנוספים באמצעות "פורום הגולשים" או למערכת האתר - באמצעות "צור קשר". (שתי האפשרויות קיימות בשורה העליונה בעמוד הבית של האתר). 

רצ"ב למטה קובץ תמונות מהאירוע שהתקיים לאחרונה בבית הכנסת בוידין. 

  בית הכנסת בוידין - היום ואז...
עבור לתוכן העמוד