אנגל ואגנשטיין חגג יום הולדת 90

20/01/2013
הגדל

דרך עיתון יהודי בולגריה היוצא לאור בסופיה - Еврейски Вести נודע לנו (קצת באיחור...) על יום הולדתו ה-90 של ג'קי ואגנשטיין שנחוג בקהילה. (לעשות קליק על התמונה לקבלת הכתבה). נספר בכמה מלים על האיש:

אנג'ל ואגנשטיין (הידוע בין חבריו הרבים כ-ג'קי) נולד בפלובדיב ב-1922. הוא מתגורר היום בסופיה וביקר בישראל יותר מפעם אחת. בצעירותו השתתף כפארטיזן במלחמה נגד השלטון הפרו-נאצי בבולגריה במלה"ע השנייה. ג'קי ואגנשטיין היה ראש "קבוצת קרב" (Бойна група). בחורף 1941-2, צבאות גרמניה כמעט כבשו את מוסקבה. אך היטלר לא הכין את צבאו לחורף הרוסי הקשה כי סבר שהמילחמה תיגמר לפני בוא החורף. הצבא הגרמני עמד בשערי מוסקבה ללא ציוד חורף, והקור הוא בין הסיבות העיקריות לכך שמוסקבה ניצלה מכיבוש גרמני. באותה תקופה, עמדו להישלח מבולגריה 30 אלף חליפות חורף - תוצרת בולגריה, עבור החיילים הגרמנים בחזית הרוסית. קבוצתו של ג'קי ואגנשטיין הציתה את המחסן בו רוכז הציוד שעמד להישלח לחזית וכל חליפות החורף שעמדו להישלח לצבא הגרמני נשרפו. זו הייתה אחת החבלות היעילות ביותר של הפרטיזנים בצבאו של היטלר. ג'קי ואגנשטיין נתפש מאוחר יותר ונידון למוות, אך ניצל עם נפילת המשטר הפשיסטי.

בצעירותו התרכזה כל פעולתו האומנותית של ג'קי ואגנשטיין בענף הקולנוע - הוא כתב כ-50 תסריטים והפיק סרטי קולנוע מהם כמה שהוקרנו בארץ. אחד מסרטיו הידועים - "אחרי סוף העולם", מבוסס על ספרו בעל יסודות אוטוביוגרפיים חזקים מילדותו בפלובדיב - "רחוק מטולדו". החל מתחילת שנות ה-90 התמסר ואגנשטיין לכתיבת רומנים היסטוריים העוסקים בשואת יהודי אירופה. שפת הכתיבה שלו היא בולגרית. שנים מספריו הידועים - "פרידה משנחאי" ו"החומש של יצחק" תורגמו לכל השפות האירופיות - אנגלית, צרפתית, גרמנית, ספרדית, איטלקית ורוסית. באחד מהראיונות הרבים שנערכו לו נשאל ג'קי לדעתו על ההבדל בין סופר לבין כותב תסריטים. תשובתו הייתה מאלפת: "התסריט הוא המאהבת של הסופר. ואילו הספר - אשתו החוקית" וכדי להבהיר את דבריו, הוסיף: "כותב התסריטים הוא דמות חשודה...".
לא ננסה לפרש את דבריו של ג'קי, המלאים בחומר למחשבה! 

ג'קי ואגנשטיין הוא ללא ספק סופר יהודי. הוא השתתף לפני מספר שנים בכנס סופרים ומשוררים יהודיים שנערך בישראל. האתר וגולשיו מברכים את ג'קי ומאחלים לו בריאות טובה המשך יצירה פוריה!

 

 

עבור לתוכן העמוד