לפי תחזיות האו"ם - אוכלוסיית בולגריה מצטמקת

11/08/2015
לפי תחזיות האו"ם - אוכלוסיית בולגריה מצטמקת (הגדל)

הנתונים שאנו מביאים מבוססים על מחקר תקופתי הנערך ע"י אגף האו"ם לענייני כלכלה וחברה העורך תחזיות על המגמות בהתפתחות אוכלוסיית העולם. בתמונה ניתן לראות את עמוד השער של הפירסום האחרון. המחקר שנערך השנה מצוטט באדיבות עיתון האינטרנט Sofia Morning News מה-31 ביולי השנה. להלן עיקרי הממצאים של המחקר לגבי בולגריה:

אוכלוסיית בולגריה מונה 7.15 מליון נפש בשנת 2015. לפי תחזית האו"ם אוכלוסייתה צפויה לרדת ב-28%, ל-5.15 מליון נפש עד 2050. לפי נתוני האו"ם זוהי תחזית הירידה באוכלוסייה הגבוהה ביותר בעולם. על פי אותה תחזית, עד סוף המאה ה-21 אוכלוסיית בולגריה תמשיך לרדת עד שתגיע ל- 3.4 מליון נפש - חצי מאוכלוסייתה הנוכחית.

בולגריה אינה היחידה בעולם שאוכלוסייתה מצטמקת. היא נמצאת בקבוצת 48 מדינות שאוכלוסייתן במגמת ירידה. אך מגמת הירידה באוכלוסיית בולגריה היא בין הבולטות ביותר. היא נמצאת בין 10 מדינות שעד 2050 אוכלוסייתן תרד ביותר מ-15%. הקבוצה כוללת (בסדר יורד של % ירידת האוכלוסייה) את המדינות: בוסניה והרצגובינה, בולגריה, קרואטיה, הונגריה, יפן, לאטוויה, ליטא, מולדובה, רומניה, סרביה ואוקראינה. בולטת העובדה שפרט ליפן, כל יתר המדינות נמצאות באירופה המזרחית, כולן ארצות קומוניסטיות לשעבר. כמעט בכולן, פרט לשיעור ילודה נמוך קיימת גם תופעה של הגירה שלילית המערערת עוד יותר את יציבות האוכלוסייה.

שיעור הילודה הנדרש לשמירת יציבות האוכלוסיה הוא 2.1 ילדים לאישה, בממוצע (וזאת בתנאי שאין הגירה שלילית). מספר הילדים הממוצע לאישה בארצות אירופה נמוך בהרבה מהנדרש - 1.6 ילדים לאישה בתקופה 2010-2015. אמנם המספר צפוי לעלות ל- 1.8 ילדים לאישה עד 2050, עדיין נמוך ממספר הילדים הנדרש ליציבות האוכלוסיה. זה אומר שבעשורים הקרובים נמשיך לצפות בירידה מתמשכת באוכלוסייה המקורית של אירופה, אם לא נביא בחשבון את זרם ההגירה הבלתי פוסק אליה מאפריקה ומהמזרח התיכון. 

בשנת 2015 הגיעה אוכלוסיית העולם ל-7.4 מליארד נפש. ב-2050 היא תגיע לפי תחזיות האו"ם ל-9.7 מליארד נפש ול-11.2 מליארד נפשות לקראת סוף המאה. בעוד שאוכלוסיית העולם תגדל לפי התחזיות עד סוף המאה ב-50%, אוכלוסיית בולגריה תצטמק לחצי מגודלה הנוכחי... כמובן שהתחזיות ארוכות הטווח הן תחזיות בלבד, והן עשויות לא להתממש, או להתממש באופן חלקי בלבד, כדרכן של תחזיות. יש לזכור שירידת אוכלוסיית בולגריה מיוחסת לא רק לשיעור ילודה נמוך, אלא, גם להגירה שלילית גבוהה. שני הגורמים עשויים להשתנות לטובה (הילודה תעלה וההגירה תרד) אם המצב הכלכלי של בולגריה ישתפר והביטחון של תושביה בעתידם יעלה. אך התחזיות השליליות הקיימות היום הן ללא ספק גורם החייב להדיר שינה מעיניהם של מנהיגי בולגריה, כדי שתונהג מדיניות שתמנע מהתחזית הקודרת להתגשם.  

עבור לתוכן העמוד