צבי קרן איננו!

31/07/2015

צבי קרן עלה ארצה כנער, בשנות ה-40 המוקדמות, לפני הקמת המדינה. הוא התחנך וגדל בכפר מנחם ובמוסד החינוכי של קיבוץ מעברות ומאוחר יותר הצטרף לקיבוץ כחבר.  בקיבוץ מילא תפקידים שונים, אך התרכז בהוראה ובחינוך. לפני שנים לא רבות, בבגרותו המאוחרת, בהיותו בעל אישיות אינטלקטאולית תוססת ונפש צעירה, החליט לשנות כיוון ולהתחיל בקריירה אקדמית.  הוא נרשם כסטודנט לתולדות עם ישראל באניברסיטת ת"א, והמשיך בלימודיו עד תואר דוקטור. נושא הדוקטורט - תולדות יהודי רוסצ'וק (רוסה) בתקופה העות'מנית. לאחר קבלת תואר דוקטור המשיך צביקה, כפי שהוא מכונה בפי ידידיו ומוקיריו הרבים, בעבודתו המדעית. הוא כתב מאמרים רבים על תולדות יהודי בולגריה. חלק ממאמריו פזורים גם באתר זה, במסגרת המדור "תולדות יהודי בולגריה".  אך תרומתו הגדולה ביותר לאתר היא המדור "תולדות הקהילות". המדור הוא פרי עמלו של צביקה, מתחילתו ועד סופו. מתוארים בו תולדותיהן של כל קהילות יהודי בולגריה, מן הגדולות ועד לקטנות ביותר ומן הצעירות ועד לעתיקות ביותר.

 

תרומתו הגדולה והמשמעותית ביותר של צביקה הוא בהקמת ארכיון יהודי בולגריה, שהוא חלק מהארכיון המרכזי של העם היהודי בירושלים. לפני כ-15 שנים נקרא צביקה להקים את ארכיון יהודי בולגריה שלפני-כן לא היה קיים כלל.  במסירות ובהתמדת אין קץ החל לאסוף מכל הבא ליד, מסמכים, ספרים ותמונות. כל אלה נאספו מאנשים פרטיים - בני הקהילה, שהסכימו להעביר לארכיון המרכזי את הארכיונים הפרטיים שלהם ומוצגים היסטוריים ייקרי ערך, לפני שילכו לאיבוד. במשך תקופת עבודתו נאספה בארכיון כמות מדהימה של כ-70 אלף פריטים. מלאכה זו נפסקה עם מותו ללא עת ונפער חור גדול לגבי המשך יומו של הארכיון. 

 

לפני שנה ביקרתי את צביקה בקיבוצו. הוזמנתי להשתתף באירוע חגיגי לרגל צאת תרגום ספרו לשפה הבולגרית. הספר מבוסס על מחקר שערך על בית הקברות היהודי בקרנובט. קהילה קטנה ושכוחת אל במאה ה-20, אך בעלת עבר מפואר במאות הקודמות. עברה השתקף במצבות מפוארות בבית הקברות היהודי שהשתמרו בצורה נפלאה. צביקה רשם בדקדקנות את הכתובות על המצבות (רובן בעברית ולאדינו) הקיש על מצב הקהילה והעלה את מסקנותיו במחקר בשיתוף פרופ' מינה רוזן, המדריכה שלו לדוקטורט. 

צביקה ניצל את שהייתו בבולגריה לעריכת המחקר על בית הקברות בקרנובט, להקמתה מחדש של תנועת "השומר הצעיר", מתנועות הנוער הציוניות המפוארות בבולגריה, שקיומה הופסק ב- 1949 עם סיום העליה הגדולה ועליית אחרוני חניכי התנועה. בזכותו קיימת היום בבולגריה תנועת "השומר הצעיר" וחלק מבוגריה אף הגשימו את עלייתם.

באירוע החגיגי לרגל צאת תרגום ספרו על בית הקברות בקרנובט, שפע צביקה חיוניות והומור כדרכו, ואף סיפר על תכניותיו לעתיד... לאור כוח החיות והדינמיות שהפגין צביקה באותו ערב חגיגי, איש מהנוכחים לא העלה ספקות ביכולתו להגשימן.

ביומני רשום עדיין אירוע אליו הוזמנתי בשבוע הבא - 
חגיגת יום ההולדת ה-80 של צביקה שהיתה אמורה להתקיים בכפר מנחם, בשבוע הראשון של אוגוסט. המחלה הקשה ממנה סבל הכריעה אותו שבוע לפני יום הולדתו. מי היה מאמין... אבדה גדולה למשפחתו ולקיבוצו, לחבריו ומוקיריו הרבים, ולקהילת יהודי בולגריה

הרי מלים לזכרו של צבי קרן מפי פרופ' מינה רוזן:
בצער גדול עלי לבשרכם על פטירתו של אדם נפלא וחבר נהדר, צבי קרן, שהיה גם גנן ילדים, גם מוסיקאי, גם מנהיג נוער וגם מלומד. הוא היה אחד מאותם אנשים שמביאים לעולם רק טוב ומפיצים סביבם רק טוב. יהי זכרו ברוך!

 

כתב: איזי אלמוג, עורך אתר "כולנו בולגרים".

עבור לתוכן העמוד