הודעת עידכון 3: נקבע מועד חנוכת האנדרטה לחללי "תקרית אל-חמה" - יום ב' ה-1 ביוני 2015

5/03/2015
הודעת עידכון 3: נקבע מועד חנוכת האנדרטה לחללי "תקרית אל-חמה" - יום ב' ה-1 ביוני 2015 (הגדל)

קליק על התמונה להגדלתה!

לגולשי אינטרנט רבים הגיעה בזמן האחרון הידיעה הבאה, החתומה ע"י מיכה אלקובי. נביא את עיקרי דבריו:

סיפור מרגש:
לאחרונה הייתי ברמת הגולן. ירדתי בכביש היורד מקיבוץ מבוא חמה לחמת גדר. בסוף הירידה, אחרי הפניה ימינה לצמח, ראיתי שני אנשים עוטי מסכות אבק, מסתתים שני סלעי בזלת גדולים. עצרתי לידם וראיתי עבודות פיסול מרשימות ביותר! על סלע אחד חקוקה כותרת "לזכרם" ו-7 שמות בצורת מנורה. על הסלע השני חקוקה הכותרת "יד לשבעה", כשמצידו האחד של הסלע מסותתות המון כפות ידיים, והצד האחר - 7 נעליים צבאיות ו- 7 קסדות.

 

לשאלתי, אחד העובדים במקום סיפר את הסיפור הבא: העובדים הם 3 אומנים/ פסלים העוסקים בפיסול באבן:

יובל לופן מקיבוץ גינוסר –  סיתת את המנורה הכוללת את השמות.

אחיעם ליפשיץ מבית הילל –  סיתת את הכתובת יד לשבעה והנעליים והקסדות.

אסתי סחייק הר-לב - סיתתה את כפות הידיים.

 

השמות המסותתים הם של 7 חיילי שריון שנפלו במקום ביום 4.4.1951  :

  • קלמן סולוניקוב, יליד 1932 - בולגריה
  • כהן מרדכי, יליד 1933 - תורכיה
  • כהן שמחה, יליד 1922 - טוניס
  • בלס שמעון, יליד 1932 - תימן
  • כהן שמעון, יליד 1932 - מרוקו
  • ישראלי יצחק, יליד 1927 - אירן
  • לעוב נסים, יליד 1927 - מרוקו

החיילים היו בעת הקרב עולים חדשים, שעלו לארץ לפני זמן לא רב. סיפור המעשה של "תקרית אל-חמה" בה נפלו החיילים, הועתק מאתר wikia כלשונו: 

"ב-4 באפריל 1951, ב-16:45 יצאו ממשטרת צמח 19 חיילים לבושים כשוטרים מלווים בשני שוטרים, בשני כלי רכב, בדרכם למובלעת אל-חמה (היום: חמת גדר). הכוח יצא לשטח בעקבות ידיעות מוקדמות שהגיעו לפיקוד צפון, על כניסת יחידה סורית לבושה אזרחית למובלעת, שלפי הסכמי שביתת הנשק עם סוריה היתה שטח ישראלי מפורז. יום קודם לכן הורה אגף המבצעים של צה"ל לפיקוד צפון לערוך שם סיור ולהקפיד לחזור במקרה של התקלות במחסום או בהתנגדות סורית כלשהי. הוראה זו לא נמסרה בתדריך לכוח הישראלי. קצין המודיעין של פיקוד צפון היה במטוס קל מעל הכוח ועמד עמו בקשר אלחוטי בדרכו ליעד. ב-17:00 נתקל הכוח בצומת פיק ב-3 חיילים סורים. התפתח ויכוח בין מפקדי הכוחות, וקצין המודיעין הפיקודי, שלא היה בקי בהוראות, שידר מהמטוס הוראה לסיור להמשיך בדרכו ועזב את המקום עם מטוסו. 24 דקות מאוחר יותר, כשניסה הכוח להתקדם לבניין המשטרה באל-חמה, נפתחה לעברו אש. המכוניות הסתובבו כדי לחזור. מכונית אחת הצליחה לחזור על עקבותיה והשנייה נתקעה באמצע הכביש. במטח היריות נהרגו 7 חיילים, שלושה נפצעו ואחד נשבה." 

מערכת אתר "כולנו בולגרים" בררה את הפרטים הבאים:
מדריך הטיולים גיל ברנר הגה את רעיון האנדרטה והנצחת החללים.
סלעי הבזלת היו כנראה במקום בעת התקרית, לפי סימני פגיעות כדורים שעליהם. עבודת הפיסול מבוצעת על ידי האומנים בהתנדבות מלאה! כדברי אחד הפסלים, יובל לופן: "עכשיו, כששמותיהם חקוקים בסלע, יזכרו אותם לנצח". כוונת יוזמי האנדרטה היא לחנוך אותה בשבועות הקרובים, בהשתתפות בני משפחות הנופלים. לאחר מבצע חיפוש, והיענות חסרת תקדים של ציבור רחב, שייצג בכבוד את "הישראלי היפה", כולל טלפונים מחו"ל, נמצאו קרובי משפחה של כל הנופלים! חנוכת האנדרטה, כולל האזכרה לנופלים, תתקיים ביום ב' ה-1 ביוני 2015. על סדרי הטקס נודיע בעידכון נוסף.   

 

 

  

עבור לתוכן העמוד