מצעד הגנרל חריסטו לוקוב בבולגריה

9/02/2014
מצעד הגנרל חריסטו לוקוב בבולגריה (הגדל)

גנרל חריסטו לוקוב היה שר המלחמה הבולגרי בשנים 1935-38. בתקופת המשטר הפשיסטי בבולגריה בשנות מלה"ע השנייה, לוקוב כבר לא היה במדים, אך היה פוליטיקאי בעל השפעה על המלך בוריס וראשי המשטר ובין הדמויות המובילות את הברית שבולגריה כרתה עם גרמניה הנאצית. לוקוב תמך במדיניות הגזענית של המשטר וברדיפת היהודים. תנועת הפרטיזנים בבולגריה שלחמה במשטר הפשיסטי, החליטה לחסל את לוקוב והמשימה הוטלה על שני פרטיזנים: צעיר בשם איבן בורגאג'ייב וצעירה יהודיה בת 21 מהעיר דופניצה - ויאולטה יעקובה. השניים ארבו ללוקוב ליד ביתו והצליחו לחסלו ביריות ב-13 בפברואר 1943. ויאולטה נתפשה לאחר מרדף ונרצחה לאחר עינויים קשים ביוני 1944, שלשה חודשים בלבד לפני נפילת המשטר הפשיסטי. כדי לקלוט את גודל המכה למשטר הפשיסטי, די בציטוט התבטאותו של שגריר גרמניה בבולגריה בעת ההיא -Bekerle אשר הצהיר שמותו של לוקוב, אותו הגדיר כבן ברית חשוב, הוא אבדה קשה לגרמניה. אחת הסברות של הגרמנים הייתה, שהמלך בוריס עצמו מעורב ברצח, כי לוקוב נחשד כמי שרוצה לצרף את צבא בולגריה לצד גרמניה, במלחמה נגד ברית המועצות - בקשה של היטלר שבוריס התנגד לה.

ישנם היום חוגים פוליטיים לאומניים בבולגריה, הרואים בלוקוב גיבור לאומי. חוגים אלה, שחלקם נמצאים במפלגת Ataka (בבולגרית: התקפה) מקיימים החל משנת 2002 מצעד שנתי לזכרו של לוקוב (בבולגרית: Lukov-marsh). בתמונה המצורפת, הזמנה לקנות חולצה עם דמותו של לוקוב בתוספת המלים: "גיבורים אינם מתים". חייבים להדגיש שהמשטר בבולגריה (הנוכחי וגם הקודם) אינו מכיר בלוקוב כגיבור.

ארגון הגג של יהודי בולגריה, "שלום", ושגרירות ישראל בארץ זאת, עורכים השנה מסע ציבורי נגד המצעד. גופים אלה אינם בודדים במאבק נגד "מצעד לוקוב". בבולגריה קיימים חוגים דמוקרטיים המתנגדים למצעד, הממשיך להתקיים חרף המחאות. חוגים אלה נתמכים ע"י ארגונים אירופיים הנלחמים בקבוצות הפרו-נאציות ביבשת.

קליק על התמונה המצורפת למעלה: כרזה אירופית האומרת: "תגיד לא" (למצעד לוקוב) המזוהה כבן בריתו של היטלר (המופיע ברקע).   

עבור לתוכן העמוד