קהל גדול גדש את קיבוץ כפר מנחם לרגל יום עיון לזכרו של צבי קרן

23/07/2018
קהל גדול גדש את קיבוץ כפר מנחם  לרגל יום עיון לזכרו של צבי קרן (הגדל)

בעקבות שיתוף פעולה בין שתי עמותות: "סלבדור - לשימור מורשת יהודי בולגריה" ו"התאחדות לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה" נולד הרעיון לקיים בקיבוץ כפר מנחם יום עיון לזכרו של ד"ר צבי קרן שהלך לעולמו לפני 3 שנים. הרעיון זכה לתהודה גדולה ומשתתפים רבים הגיעו לקיבוץ מכל קצות הארץ - מהקריות בצפון ועד באר שבע בדרום. צבי קרן, חבר הקיבוץ, היה איש רב פעלים שחילק את זמנו בין מחקריו ההיסטוריים, אהבתו למוסיקה ופעילותו רבת השנים כמורה למוסיקה ובין פעילותו הברוכה בקהילת יהודי בולגריה. יש לציין במיוחד את הארכיון המרכזי של יהודי בולגריה שצבי היה מייסדו ומנהלו במשך למעלה מ-10 שנים.

פתחה את יום העיון פרופ' מינה רוזן מאוניברסיטת חיפה שאמרה דברים לזכרו של צבי קרן. פרופ' רוזן היתה המדריכה האקדמית של צבי בעבודת הדוקטורט שלו ושותפתו בחלק מהמחקרים שערך על יהדות בולגריה.

בהמשך התקיים רב-שיח עם בני הדור השני והשלישי של מייסדי המושבים הראשונים של יהודי בולגריה בארץ: הר-טוב, בית חנן וכפר חיטים. חברי הפאנל סיפרו על ילדותם ונעוריהם במושבים של החלוצים מבולגריה. לאחר ארוחת הצהרים הוקרנו בחדר האוכל של הקיבוץ סרטים תיעודיים-היסטוריים על היישובים הבולגרים בשנות השלושים.

את יום העיון ליוו בנגינה ובשירה בתו ונכדתו של צבי קרן ז"ל.  

בתמונה המצורפת: החברים שהשתתפו ברב-שיח - בני המושבים הבולגריים: הר-טוב, בית-חנן וכפר חיטים.
לחיצה על התמונה המצורפת:  קהל המשתתפים ביום העיון, בחדר התרבות בקיבוץ כפר מנחם 

עבור לתוכן העמוד