תולדות משפחת אריה מהעיר סמוקוב שבבולגריה

8/04/2019
תולדות משפחת אריה מהעיר סמוקוב שבבולגריה (הגדל)

סמוקוב היא עיר קטנה השוכנת כ-60 ק"מ דרומית-מזרחית לסופיה, בירת בולגריה. היום לא גרים בה יהודים - רובם ככולם עלו לישראל עם הקמת המדינה. הקהילה בסמוקוב אף פעם לא היתה גדולה - לשיא גודלה הגיעה בראשית המאה ה-20, אז מנתה כאלף נפשות.  אחת המשפחות המרכזיות בקהילה היתה משפחת אריה שהגיעה לסמוקוב ב-1793 מוידין, לאחר שגורשה כמה שנים קודם לכן מוינה. בני המשפחה התמסרו למסחר, תעשיה ובהמשך גם לבנקאות. לאחר שעשו חיל בעסקיהם הפכו בני אריה למשפחה האמידה ביותר לא רק בסמוקוב, אלא כנראה בין המשפחות האמידות בקרב יהדות בולגריה. בתמונת השער לכתבה (בעמוד הבית) מופיעה תמונת בית הכנסת ההרוס של סמוקוב, שנבנה ב-1860 מתרומות בני הקהילה שהעיקרית מהן ממשפחת אריה. בית הכנסת בסמוקוב היה מן היפים ביותר בבולגריה. הוא נהרס במשך הזמן לאחר שסמוקוב התרוקנה מיהודיה.  לחיצה על התמונה המצורפת בעמוד זה תעלה את תמונת אחד מבתיה של משפחת אריה בסמוקוב, המשמש היום כמוזיאון.

בין השנים 1900-1913 כתב  צֶ'לֶבִּי משה אברהם אריה, את תולדות משפחת אריה מיום גירושה מוינה ב-1775 ועד לימיו. העבודה העצומה המקיפה 2,112 עמודים, נכתבה בשפת יהודי בולגריה - הספניולית או הג'וּדֶסְמוֹ, הנקראת היום לאדינו. התמונה המצורפת בעמוד זה היא צילום העמוד הראשון של הביאוגרפיה המשפחתית, שמעולם לא פורסמה, לא כל שכן שלא תורגמה לעברית. בני משפחת אריה הגדולה פזורים היום בכל העולם, מרביתם בישראל. אחד מהם הוא יוסי לוי, אריה מצד אמו, אשר לקח על עצמו את המשימה הכבירה של תרגום תולדות המשפחה לעברית. בינתיים הוא נמצא בראשות המפעל. לא ניתן להפריז בחשיבות הביאוגרפיה - ניתן באמצעותה ללמוד הרבה על אורח החיים של יהודי בולגריה על כל צדדיהם במאה ה-19, עליהם אין אנו יודעים הרבה.

רצ"ב קישור לסיפורו של יוסי לוי בו הוא מתאר את עבודת התרגום בה החל.  צרפנו בסוף גם את הפרק הראשון בביאוגרפיה - מתורגם לעברית, המתאר את הנסיבות יוצאות הדופן בהן גורשה משפחת אריה מוינה.

עבור לתוכן העמוד