מילון לשמות המשפחה של יהודי בולגריה

23/12/2009
בשנת 2007 היתה מטילדה טג'ר לישראלית הראשונה שקבלה איתור בינלאומי על מפעל חיים למען חקר הגניאלוגיה של הספרדים מידי האירגון הבילאומי לגניאלוגיה יהודית.

להלן הפרטים הניתנים עבור כל שם משפחה:  1. שם המשפחה על כל נגזרותיו;   2. השפה או השפות ממנה/מהן הוא נובע;  3. פירוש השם;  4. סימוכין על הרקע ההיסודי שלו בספרד מימי מימי הביניים, כאשר הוא צוטט.  

רבים מהשמות נמצאים בכל ארצות הבלקן.  המקורות הספרדיים של השמות נמצאים באתר:     http://www.sephardicgen.com/databases/databases.html

עבור שמונה שמות לא נמצאו לא שפת המקור ולא הפירוששמות היהודים האשכנזים שבאו מרוסיה, אוקריינה ורומניה בסוף המאה ה-19 ובמאה ה-20 והתיישבו בבולגריה, לא נידונו במילון כי הם נדונו במילונים שכבר קיימים. לפני חיפוש כל שם במילון זה, מומלץ מאד לקרוא בקפידה את ההקדמה הקצרה במטרה להבין את תולדות שמות יהודי בולגריה. המילון נמצא באתר:http://www.sephardicgen.com/databases/BulgarianSurnamesSrchFrm.html 

מטילדה טג'ר מוסיפה שמבלבד המילון ישנם עוד מס' בסיסי נתונים התחייסים ליהודי בולגריה.

מי שיחפש את הרשימה כולה לא ימצא אותה.  קיימת אפשרות לערוך חיפוש עבור כל שם בנפרד. לדוגמא: אם נחפש את השם TADJER או TAGGER  נמצא כל מה שכתוב על שם זה. לפני שמתחילים את החיפוש יש לקרוא בעיון את כללי התעתיק שבהם נעשה שימוש לצורך המעבר מאותיות קיריליות לאותיות לטיניות.

 

מטילדה פירסמה את הדברים בפורום הגולשים באתר זה ובתשובה לשאלה אף הוסיפה הסבר מפורט כיצד לערוך את החיפוש (פירוט של הנתיב האינטרנטי). 

עבור לתוכן העמוד