דיווח על ביקור הנשיא פרס בבולגריה

12/08/2010

בעת ביקורו בבולגריה זכה הנשיא פרס בקבלת אות הכבוד הגבוה ביותר במדינה – סטארה פלאנינה, דרגה ראשונה.

הנשיא פרס נשא נאום נרגש מאד בעת טקס קבלת את אות הכבוד והביע את הוקרת תודה לבולגריה על סירובה להגלות את יהודיה למחנות המוות בעת מלה"ע השנייה, בציינו שבולגריה הינה "מדינה יוצאת דופן מבין המדינות כולן".  פרס השוה את האומות הבולגרית וישראלית, באומרו שלאורך ההיסטוריה "בולגריה הותקפה מכל הכיוונים אך מעולם לא הורידה ראש". הנשיא ציין שמן הראוי היה שהעם הבולגרי עצמו יקבל אות כבוד על אנושיותו, אומץ לבו, ועמידתו כנגד הצורר הנאצי.

 

שני הנשיאים הניחו זר במצבת החייל האלמוני בסופיה.

 

לאחר מכן נפגש הנשיא עם ראש ממשלת בולגריה, מר בויקו בוריסוב ובשיחתם  הסכימו שני האישים ששדות ההי-טק והחקלאות הינם הפוטנציאל הגדול ביותר לשיתוף פעולה בין המוסדות העסקים והממשלתיים בבולגריה וישראל. הם דנו גם בפוטנציאל של בולגריה כיעד לתיירים הישראליים.

 

לקראת ערב, נפגש הנשיא פרס עם הקהילה היהודית בסופיה, בבית הכנסת הגדול שם ונשא דברים שהתקבלו במחיאות כפיים סוערות. הנשיא הבטיח שיהיה שלום בין ישראל והעם הפלסטיני. לדבריו, ישראל רוצה ליישב את הסכסוך עם הפלסטינאים כדי שישרור שלום במזרח התיכון ואין לה כל כוונות לשוב לרצועת עזה.

 

"לבולגריה וישראל אין אויב משותף אבל הן מתמודדות עם סכנה זהה וזהו הטרור" הצהיר פרס בנאומו, בהזכירו את תרומת בולגריה במאבק נגד מורדי הטאליבן באפגניסטן.

 

הנשיא הצהיר שיהודי בולגריה שעלו לישראל אחרי מלה"ע השנייה וצאצאיהם, לא שכחו את שורשיהם הבולגריים. הנשיא הדגיש את המידות הטובות הרבות של עולי בולגריה בארץ ורגשותיהם החמים כלפי בולגריה. מר פרס הודה לעם הבולגרי על הצלת 50 אלף יהודים מהגליה למחנות המוות הנאציים בשנת 1943.

 

 

הכתבה באדיבות סוכנות הידיעות של סופיה (Novinite.com)

עבור לתוכן העמוד