ה-10 במרס - יום השואה בבולגריה

9/03/2011

ה-10 למרס - יום השואה בבולגריה

 

כבכל שנה, מציינים בבולגריה ב-10 למרס את יום השואה והצלת יהודי בולגריה. גם השנה יצויין תאריך זה בטקסים שונים במספר מקומות בבולגריה.

 

וכל כך למה? הבולגרים לא שכחו, כפי שאנו, יהודי בולגריה אמורים לא לשכוח, שביום זה היה אמור לצאת ה"טרנספורט" הראשון של 8,000 יהודים ממספר ערים בבולגריה למשרפות בפולין. הם נאספו בחצרות תחנות המשטרה ובתחנות רכבת בערים אלה ומאוחר יותר באותו יום הם שוחררו לבתיהם, לאחר ביטול פקודת הגירוש ממש ברגע האחרון.

 

האירועים שהיו באותם ימים עדיין שנויים במחלוקת. עדיין ישנם ויכוחים: מי הציל את יהודי בולגריה? האם זה דימיטר פשב והמשלחת שיצאה מקיוסטנדיל, או הכנסייה הבולגרית ויש טוענים שהיה זה המלך. ידוע שראשי הכנסיה פנו אל המלך והתריעו והזהירו אותו שאם יבצע את הגירוש, הוא ימיט כתם בל יימחה על העם הבולגרי. העיקר הוא שיהדות בולגריה כולה ניצלה בימים השחורים הללו.

 

גם השנה יהיו טקסים בסופיה תחת חסות יו"ר הפרלמנט, הגב' צצקה צצ'בה וגם שגריר ישראל בבולגריה, מר נוח  גל-גנדר, כשהדגש יושם על החברה הבולגרית העכשוית שקבלה בירושה את האירוע ההיסטורי שאין דוגמתו בהיסטוריה של העמים, וכיצד היא תעביר ירושה זו לדור הבא.

 

ה-10 למרץ מצוין בנוסף לבירה - סופיה, גם בפלובדיב, קיוסטנדיל, ואף בשומן שגם בה ניצלו היהודים ברגע האחרון מהעליה לרכבת המוות.

עבור לתוכן העמוד