ד"ר צבי קרן - אחד ההסטוריונים החוקרים את תולדות יהודי בולגריה

26/03/2011

צבי קרן, חבר קיבוץ כפר מנחם הוא מנהלו של ארכיון יהודי בולגריה. אך הוא גם מחברו של מחקר היסטורי חשוב על תולדות אחת הקהילות החשובות ביותר של יהודי בולגריה - רוסה, במהלך המאה ה-19. בימים אלה יצא לאור תרגום אנגלי של המחקר אחרי שהספר פורסם גם בעברית. 

לפני כשנה פרסמנו בעמוד זה את דבר קיומו של הארכיון של יהודי בולגריה, אך בגלל חשיבות הנושא ומאחר ואנחנו נמצאים בדקה אחת לפני השעה 12 בעניין כל כך חשוב לקהילה, נחזור על עיקרי הדברים:
מזה למעלה מחמש שנים קיים בירושלים ארכיון ובו אוספים שונים שעניינם יהדות בולגריה. הארכיון נוצר בראש וראשונה כדי ללקט ולשמר את מורשת יהדות בולגריה במרוכז, כדי שלא תאבד או תרד לטמיון. ארכיון יהודי בולגריה, המנוהל ע"י ד"ר צבי קרן (שפרטיו מפורטים מטה) מהווה חלק מהארכיון המרכזי של העם היהודי הקיים בגבעת רם ירושלים. מאז שארכיון יהודי בולגריה קיים הצטברו בו מסמכים רבים, צילומים, כרכי עיתונות, קלטות אודיו ווידיאו, דיסקים, DVD וקרוב ל-500 ספרים בשפות שונות שעניינם יהודי בולגריה. הארכיון זכה כבר לשמש חוקרים שונים וביקורים של מתעניינים למיניהם.
מאז שאתר האינטרנט של יהודי בולגריה עלה לאוויר, רבים וטובים הוסיפו חומר מעניין לארכיון. אנו פונים לגולשינו ומבקשים מהם שיפיצו את דבר קיום הארכיון כדי להציל אוספים נוספים. כל תמונה, ספר, מסמך או מוצג אחר יתקבלו ביותר מברכה! עד היום פנו אל ד"ר צבי קרן - מנהל הארכיון, קרוב ל-500 פונים - רובם מישראל אך גם מחו"ל, מבולגריה ומארצות אחרות, כדי למסור חומר לארכיון. 
כאמור, החומר הארכיוני ממשיך לזרום והוא מוכנס ומקוטלג, כך שכל אחד יוכל לראות ולחפש את מה שמעניין אותו. ראו במידע זה קריאה ישירה אל כל אחד מיהודי בולגריה או צאצאיהם, שיש ברשותם חומר, שיכול להועיל לטיפוח מורשת "השבט הבולגרי" לדורותיו, להעבירו למשמרת בארכיון יהדות בולגריה.  ניתן להתקשר אל ד"ר צבי קרן שישמח לבוא בדברים עם המעוניינים:
ד"ר צבי קרן
קיבוץ כפר מנחם 79875
טל': 8508540 – 08; 808822 – 0523
zvi1keren@gmail.

עבור לתוכן העמוד