בימים אלה הוקמה בבולגריה אגודה לידידות בין בולגריה לישראל

8/05/2011

סיפורה של בטי ליאון - חברת מערכת האתר:
הכל התחיל ב-14 בפברואר כשמערכת האתר (הכוללת את איזי אלמוג ואותי) נפגשה עם השגריר החדש של בולגריה בישראל, מר יורי שטרק, לראיון עומק. (הראיון פורסם במלואו בעמוד הבית, ראה הודעות בהמשך). במהלך הראיון הביע איזי תמיהה על כך שאין בבולגריה התאחדות לידידות בין שתי המדינות (כמו זו שקיימת בישראל) והשגריר הציע שאנחנו ניזום את הדבר מישראל, כפי שגם הוא עשה בשטרסבורג, שם שהה בשליחות דיפלומטית.

 

קבוצת "בולגריה" אותה יסדתי בפייסבוק, שימשה לי כמנוף ליצירת קשר עם אנשים מתאימים בבולגריה, בפניהם העליתי את הרעיון להקים בבולגריה התאחדות לקשרי ידידות בין בולגריה לישראל (המקבילה לזאת שקיימת בישראל). התגובות לא אחרו לבוא. חברים רבים מקבוצת "בולגריה" גילו ענין והודיעו שיצטרפו להתאחדות כזאת, אם תקום. כשראינו שקיימת הענות להקמת ההתאחדות, וראש העיר קיוסטנדיל, מר פטר פאונוב, אף הביע נכונות לעמוד בראשה לכשתקום, הוחלט לקיים אספה מכוננת להקמת ההתאחדות. חשוב לדעת שמר פאונוב הוא אדם צעיר , משכיל ודינאמי, שפנה לקריירה ציבורית בעירו קיוסטנדיל, לאחר שהצליח בעסקיו הפרטיים.

 

הוזמנתי לאספה שהתקימה ב-3 במאי בסופיה, באולם הספריה של Sofia Press. זמן קצר לפני תחילת האספה נפגשנו במלון רדיסון - ראש העיר קיוסטנדיל, סימאון וסילב (עיתונאי בכיר, בעל הוצאה לאור ובעל השפעה גדולה בבולגריה), מאיה וופצרובה (משוררת, במאית סרטים ויועצת בפרלמנט הבולגרי) ואנוכי והחלפנו דעות לגבי הפעולות הבאות שתהינה במסגרת הארגון שיקום. סימאון ווסילב תרגם את הספר של רבין ועומד להוציאו לאור בקרוב, כשהוא מקווה שיוכל להביא לבולגריה את יובל רבין לחנוכת הספר. דברנו על כך שיש בארץ מזרקה על שם דימיטר פשב ולכן עלתה הצעה שאפשר לקרוא בקיוסטנדיל מזרקה על שם יצחק רבין ואולי גם שדרה תקרא על שמו.

 

התכנסנו באולם Sofia Press ביום גשום מאד, בנוכחות שגריר ישראל בבולגריה מר נוח גל-גנדלר. נוסף לשגריר ישראל, ליד שולחן הנשיאות ישבו מר פטר פאונוב, יו"ר ארגון הסופרים מר ניקולאי פטב,  גב' מאיה ופצרובה ואנוכי.

 

גב' וופצרובה פתחה את הישיבה בדברים חמים על הידידות בין שני העמים והיא כמו שאר הנואמים הזכירה שהכל קם ביוזמתי ושבחו אותי על כך.

 

בחירת הנהלת ההתאחדות: ראש העיר קיוסטנדיל, מר פטר פאונוב, נבחר כיו"ר ההתאחדות. גם ראש ארגון הסופרים הבולגריים, מר ניקולאי פטב, נבחר להנהלה. מר פטב נשא דברים יפים וחמים על הישראלים וישראל והציע שהבית בו התקימה האספה יהיה ביתו של הארגון. משום מה החליטו הנוכחים לבחור גם בי להנהלה. נשאתי דברים בשמי בבולגרית על אהבתי לבולגריה והמאמצים שלי במשך השנים לקרב בין שתי המדינות.

 

בנאום הסיכום, מנה יו"ר הארגון החדש, מר פאונוב, מספר רעיונות, למשל לקרוא קטדרה באוניברסיטה על שם דימיטר פשב ותכנית לחילופי מדענים ואחרים בין שתי המדינות. הוא חולם על קיום תערוכה בארץ של הצייר הגדול "Maistora" ושל ציירים בולגריים אחרים. הוא הדגיש שהארגון יהוה גשר בין שני העמים.

 

האספה הסתימה בהרמת כוס יין לחיים ובכיבוד קל, תוך כדי מפגש בין האורחים, החלפת דעות ורשמים.

 

סיימנו בארוחת ערב קלה במסעדת דגים סמוכה ונדברנו להפגש בקרוב מאד. השביעו אותי לבקר לעתים קרובות יותר בבולגריה, כאילו שהייתי צריכה את העידוד...

עבור לתוכן העמוד