החלו ההכנות לחגיגת 100 שנה לבית הכנסת הגדול בסופיה

הגדל

בישיבה מיוחדת של הועדה המארגנת לציון יובל ה100 להקדשת בית הכנסת הגדול בסופיה, ב12 בדצמבר אושרה התוכנית הראשונית של החגיגות.  ב6 בספטמבר 2009 יצוין היום המסורתי האירופאי של התרבות היהודית בבית הכנסת המרכזי בסופיה ובאולמות של ארגון "שלום".

ב7 בספטמבר החל מהשעה 17.00 תפתח תערוכה  "תרומת הצירים היהודים לאמנות הבולגרית והעולמית במשך 100 השנים האחרונות".  בתערוכה יוצגו מעל ל-100 תמונות של 18 צירים יהודים ידועים.  התערוכה תפתח בגלריה ברח' שיפקה 6 בסופיה.

ב8 בספטמבר החל מהשעה 19.30 יתקיים קונצרט סימפוני חגיגי בהשתתפות התזמורת הסימפונית הצעירה של בית הספר למוסיקה ע"ש "פרופ' ליובומיר פיפקוב" עם סולנים ידועים – יהודים מבולגריה – וסלין פנטלאב, מרטין אשכנזי, הארי אשכנזי ורוברט מקס מאנגליה.  מנצח ומארגן הקונצרט יהיה מקסים אשכנזי.  בקונצרט יבוצעו יצירות של מלחינים יהודיים בעלי שם עולמי.

9 בספטמבר הינו היום המרכזי בשורת החגיגות של יובל ה-100.  הוא יתחיל בקבלת פנים של האורחים הרשמיים של החגיגות אצל נשיא בולגריה, מר גאורגי פרבנוב החל מהשעה 15.00.
בשעה 18.00 יתקיים הטקס הרשמי לכבוד מלאת 100 שנה לבית הכנסת המרכזי של סופיה.
בשעה 19.30 תהיה קבלת פנים בבית ארגון שלום.

ב10 בספטמבר תפתח ועידה בנושא "תפקיד הכנסיה הפרבוסלבית הבולגרית בהצלת יהודי בולגריה בזמן מלחמת העולם השניה – דגם של סובלנות דתית וסולידריות  צבורית."  הועידה מאורגנת על ידי המרכז לדו-שיח בין-דתי ומניעת סכסוכים שליד אוניברסיטת סופיה, המועצה הלאומית לקהילות הדתיות בבולגריה והקונסיסטוריה היהודית.

באותו היום בשעה 19.00 יתקיים קונצרט גדול של מוסיקה שפניולית בהשתתפות מבצעים בולגריים וישראליים מפורסמים.

ביום האחרון של התוכנית החגיגית – 11 בספטמבר עמותת צנטרופה-וינה, המוזיאון ההיסטורי היהודי והארכיון הלאומי יחנכו תערוכת צילומים דוקומנטרית, המוקדשת להיסטוריה והמסורת של יהדות בולגריה.

נשיא הכבוד של הועדה המארגנת הינו נשיא בולגריה גיאורגי פרבנוב, נשיאים הינם מר מקסים בנבנישטי הנשיא של ארגון היהודים בבולגריה "שלום", ומר רוברט ג'רסי נשיא המועצה הדתית היהודית המרכזית.  בין חברי הועדה המארגנת הינם מר בויקו בוריסוב- ראש העיריה של סופיה, דן מריאשין – סגן נשיא בפועל של ארגון בני ברית , דיויד האריס – מנהל בפועל של הועדה של היהודים האמריקאים, רונלד לאודר – נשיא הקונגרס היהודי העולמי, פרופ' סטפאן דנאילוב – שר התרבות של בולגריה, פלמן אורשרסקי – שר הפיננסים של בולגריה.

 

עבור לתוכן העמוד