הרב אליעזר פפו

28/09/2009

הרב אליעזר פאפו

 

לאחרונה פורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" כתבה גדולה על נסיעת אנשי עסקים לעיר הקטנה סיליסטרה שבצפון בולגריה, על מנת להשתטח על קברו של הרב אליעזר פאפו.  נאמר בכתבה שרב ישראלי הצליח להוציא לסיליסטרה 3 מטוסים עם אנשי עסקים.  הדבר עורר את סקרנותנו ואחרי חיפושים נרחבים מצאנו את המידע הבא על הרב:

 

הרב אליעזר פאפו שחי בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 נמנה על הרבנים המכובדים של תקופתו והיה גם רופא.

 

הרב נולד בסראייבו (היום בירת בוסניה ואז באימפריה העות'מנית) ובהמשך חייו שימש כרבה הראשי של בוקרסט ויהודים רבים נהגו לבוא אליו מרומניה ומולדובה לעריכת חתונות ובריתות.

 

החל משנת 1819 ועד יום מותו שימש רב של הקהילה בסיליסטרה. בזמן מלחמת רוסיה-טורקיה בשנת 1829 תרם רבות להצלת האוכלוסיה המקומית ממגפת כולירע שפרצה במחנה הצבא הרוסי ושגרמה למותם של  אנשים רבים. בהיותו גם רופא, הוא ארגן את הטפול בחולים בהקימו מקום לבידוד והסגר, בעזרתו הפסיק את התפשטות המחלה הנוראה.  בגלל קרבתו לחולים הוא נדבק במחלה ונפטר בשנת 1829.

 

הרב שהיה גם הוגה דעות כתב בחייו ספרים רבים, ביניהם החשוב ביותר הוא "פלא יועץ" שהוא ספר העוסק בשאלות מוסר.  ספרים נוספים שכתב והתפרסמו בחייו הם: "עצות רבניות" (הודפס בשנת 1820 באיסטנבול), "אלף המגן" (הודפס ב-1824 בסלוניקי). אחרים מספריו הודפסו לאחר מותו, ביניהם: "משטר חיים מוסרי", "אורח חיים" ו"בית תפילה".  

 

יהודי סיליסטרה הקימו מצבה גדולה לזכרו, אך הטורקים (ששלטו בבולגריה עד שנת 1878) הרסו אותה.

 

כיום, על גדות הדנובה (בה שוכנת סיליסטרה) ישנה מצבה חדשה שבקרבתה עומדים להקים בית כנסת. המקום הפך ליעד לעליה לרגל דתית לתיירים מהארץ, וממקומות אחרים.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד