מפגש עם ראש ממשלת בולגריה בבית ציוני אמריקה

14/01/2010

 

 

   כפי שהודענו בעמוד הבית של האתר, ביום א' 11/1/2010, התקיים בבית ציוני אמריקה בתל-אביב מפגש עם ראש ממשלת בולגריה - מר בויקו בוריסוב.  באולם בית ציוני אמריקה יש 400 מושבים שהספיקו אך בקושי להכיל את בני קהילת יהודי בולגריה בישראל, שבאו להקביל את פני האורח. פמלייתו של מר בוריסוב כללה נציגים רשמיים של בני הדתות העיקריות בבולגריה - כמרים מהכנסייה הפרבוסלאבית, ראשי קהילת יהודי בולגריה החיים בה היום, והקאדי הראשי של המוסלמים בבולגריה - תורכים ופומאצים. (לבני הדור שנולד בארץ – פומאצים הם בולגרים שאולצו לוותר על דתם הנוצרית ולעבור לדת האיסלאם במשך הכיבוש התורכי בבולגריה שנמשך 500 שנה, עד 1878).  אל מר בוריסוב נילוו גם נציגי ממשלתו שנטלו חלק בפגישות עם ראשי מדינת ישראל בהם השתתף ראש ממשלת בולגריה.

 

   הקהל קיבל את מר בוריסוב בתשואות רמות ובאולם שררה אוירה חמה ואפילו בלתי פורמאלית. תכנית המפגש:

 

   לאחר שירת שני ההמנונים ע"י מקהלת צדיקוב ברך מר אברהם יום-טוב, יו"ר איחוד עולי בולגריה ברך בבולגרית את האורח והוסיף בקשה שבעתיד הבקשות להשבת אזרחות בולגרית לילידי בולגריה שעלו לישראל יטופלו בהליך מהיר יותר. רצ"ב למטה תרגום דבריו (שנאמרו בבולגרית) לעברית. 

 

   בדברי תשובתו התייחס מר בוריסוב לביקורו ב"יד ושם" ולשביעות רצונו מהמפגשים שהיו לו עם ראשי המדינה. הוא ציין שהוא גאה על כך שבעת מלה"ע השנייה העם הבולגרי עמד בלחצים האדירים שהופעלו עליו ויהודי בולגריה ניצלו. באשר לביקורו בארץ, ראש ממשלת בולגריה היה מרוצה מיום העבודה העמוס ומהמפגשים הרבים שהיו לו עם ראשי המדינה. הוא ציין את הפגישות עם נשיא המדינה - שמעון פרס, ראש ממשלת ישראל - נתניהו, שר החוץ - ליברמן, שר לתשתיות ולאנרגיה - עוזי לנדאו וראש האופוזיציה - ציפי לבני.

באשר לבקשה של יו"ר איחוד עולי בולגריה בנוגע לסחבת הביורוקראטית של הטיפול בבקשות לקבלת אזרחות בולגרית אמר מר בוריסוב שהבעיה ידועה והוא פועל לפתרונה ביחד עם השר לענייני מיעוטים בולגרים בדיאספורה - בוז'ידאר דימיטרוב והוא מקווה שהבעיה תיפתר בקרוב.  

 

   לאחר סיום החלק הרשמי הנעימה מקהלת צדיקוב את המפגש בעוד מספר שירים. סיימו את הערב זוג זמרות בולגריות תאומות אדג'ובי (Adjovi), שהגיעו ביחד עם ראש ממשלת בולגריה, בשירים בבולגרית.  ז'אנר השירים של האחיות אדג'ובי ידוע בבולגריה כ"שירי עיר ישנים" (בבולגרית - "Stari gradski pesni") ז'אנר שהיה מאד פופולארי בזמנו. בדיקת מערכת "כולנו בולגרים" העלתה שהאחיות אדג'ובי פופולאריות למדי בבולגריה. הקהל קיבל את הזמרות ושיריהן בחום, אך העדיף יותר לשמוע מאשר להשתתף בשירה, אולי מפני שלא הכיר את רוב השירים.

 

   בסוף הערב נתבקש הקהל (ברוח התרבות הטובה של הקהל שלנו...) לחכות ולא לצאת מהאולם, עד יציאת האורח ופמלייתו. אך לא היה כל צורך בכך – האורח עזב לאט, תוך לחיצות ידיים רבות ושיחות אקראיות עם הקהל הרב שהמתין לו במעברים.  ומר בוריסוב שחש כמי שנמצא בתוך קהל אוהד, "התמסר" לקהל בקלות...

  דברי אברהם יום-טוב, יו"ר איחוד עולי בולגריה, במפגש עם בויקו בוריסוב
עבור לתוכן העמוד