תרגום מכתבה של ד"ר טאנצ'בה לעברית

21/11/2012

                                                                                          21 נובמבר 2012

לכבוד
ד"ר משה מוסק, יו"ר האגודה לידידות ישראל-בולגריה,
מר ישראל אלמוג, מזכיר האגודה,
יהודי בולגריה בישראל,

חברים יקרים, ילידי מולדתנו המשותפת,

אנחנו מודים לכם ששיתפתם אותנו במחשבותיכם, הרגשות החששות ותקוותיכם בסיטואציה המסובכת, בה הנכם מתמודדים כרגע.

המידע שהעברתם לנו על המצב הנוכחי בישראל, הוא עבורנו מאד חיוני, כי המידע המגיע אלינו לא תמיד מדויק. אנו עוקבים יום-יום אחר החדשות ודנים בינינו על המצב בישראל, ונחוץ מידע מאוזן על המצב האמיתי.

תגובתנו הרגשית והרציונאלית היא הזדהות עם העדר הביטחון והמתח הגובר בישראל. במיוחד מזדהים אנו עם האדם הרגיל ברחוב שמזה שנים חי בחוסר ביטחון וסובל מהתקפות יומיומיות.

כאנשי מדע וחוקרים המשתתפים בפרויקטים עם ישראל ומבקרים בה לעתים, אנו מכירים את המתח היומיומי, הפחד והקורבנות - מנת חלקם של אזרחי ישראל.  מבינים אנו היטב, שבמצבים כאלה חובת כל ממשלה היא להגן על אזרחיה, החיים תחת איום קבוע של התקפות.

אנו עוקבים במשך שנים אחרי ההתרחשויות באזור, ושמים לב שלדאבון הלב, לא חל בינתיים שום שיפור.

לפני שנתיים (במאי 2010) הבענו את חוסר שביעות רצוננו מהתגובה הנמהרת של ממשלתנו ביחס למשט שכונה "משט השלום". בפניה אל ממשלת בולגריה שפורסמה באמצעי התקשורת, הצענו לבדוק מחדש את העמדה הבולגרית ביחס לאותו משט.

אשתקד פנינו לממשלת בולגריה בקריאה לתמוך בעמדת ישראל בדיון שהתקיים באו"ם על מדינה פלסטינאית. לקריאתנו צורפו 5,000 חתימות של תומכינו ברחבי בולגריה.

במשבר הנוכחי אנו מצטרפים לעמדתו הנחרצת של שר החוץ שלנו - ניקולאי מלדנוב, שהיה בין הראשונים אשר גינה את התקפות הטרור של חמס על ישראל.  אנו סבורים שעמדה זו משקפת את דעת חוגי האינטליגנציה בבולגריה והעם הבולגרי כולו. הדברים מקבלים משנה תוקף לאחר הפיגוע בבורגס, השנה.

לצערנו הרב, לאחרונה האנטישמיות היא בקו עליה בארצות הבלקן ובאירופה כולה. זו התרשמותנו מנסיעות באזור, במיוחד בתורכיה, יוון ובמדינות עם מיעוטים מוסלמיים.

חלק ניכר מחברי ארגוננו - "אקדמאים - ידידי ישראל" (API) הינם נוצרים. כנוצרים, אנו דוחים מכל וכל את האלימות של האיסלם הקיצוני. כן אנו מודעים היטב לעובדה שמטרת ארגון חמס היא השמדת מדינת ישראל.

בתשובה לקריאת מנהיגי החמס על "פתיחת שערי הגיהינום" (ציטוט מ-World Press) אנו מאמינים שתפילותינו המשותפות יפתחו את שערי השמים, כדי להגן על עם ישראל מכל אויביו - החמס בעזה ואויבים ביתר גבולות המדינה.

איננו פוליטיקאים, אלא, אנשי מדע, יוצרים, מורים ואינטלקטואלים בעלי מצפון. הננו משוכנעים שאין זאת רק זכותה, אלא גם חובתה של ממשלת ישראל להגן על אזרחיה.

הנני מביעה את דעת כל חברינו, שבבולגריה קיימת תמיכה בכם וביטחונכם, כמו פעם, כן גם היום.

אנו מבינים שהמצב באזור מסובך ובלתי ניתן לחיזוי וזאת למרות המו"מ והתיווך המתנהלים בינתיים. אנו מתפללים בשעה זאת עבורכם!

בשעת משבר זאת, "אקדמאים ידידי ישראל" (API) משתדל לקבל בבולגריה תמיכה רחבה יותר לעמדתו ביחס לישראל מארגונים לא ממשלתיים ומקצועיים אחרים, כדי לעמוד לצד העם בישראל בשעה קשה זאת.

לבסוף, ברצוננו לעודד את אמונתכם באל הכל יכול, שיתמוך בעם ישראל, כפי שתמיד עשה.

"הנה, לא ינום ולא ישן שומר ישראל." (תהילים קכ"א). 

 

בעידוד ואהבה מכולנו!

דוצנט ד"ר ליובקה טאנצ'בה,
יו"ר
  אקדמאים ידידי ישראל     

עבור לתוכן העמוד