משלחת של ההתאחדות לבולגריה במרץ 2009

ביקור בבולגריה של משלחת האגודה לידידות ישראל-בולגריה

 

כידוע, בולגריה הכריזה על ה- 10 במרץ כיום השואה ויום הצלת יהודי בולגריה מהשמדה במחנות המוות של הנאצים ועוזריהם. תאריך זה מצוין כל שנה בבולגריה ע"י טקסי זיכרון והנחת זרים על מצבות זיכרון ברחבי המדינה. כבשנים קודמות, גם השנה יצאה משלחת קטנה של האגודה לידידות כדי ליטול חלק בטקסים לציון התאריך ההיסטורי. מזג האוויר הסוער ששרר במדינה ב-10 במרץ (בסופיה השתוללה סערת שלגים עזה) היווה קושי שגרם לצימצום הטקסים. המשלחת מישראל נטלה חלק בטקסים שנערכו בפלובדיב ומנזר באצ'קובו בו קבורים שני חסידי אומות העולם - המטרופולינים סטפאן וקיריל, שהיה להם תפקיד נכבד בהצלת יהודי בולגריה.

 

שלא כבשנים קודמות, ניצלה הפעם המשלחת את נסיעתה כדי לעסוק גם במשימות אחרות:  בהזמנת מושל מחוז סופיה, מר אמיל איבנוב, ביקרה המשלחת בסמוקוב כדי לעמוד על מצב בית הכנסת בעיר. בית הכנסת שוכן ליד בית משפחת אריה, משפחת בנקאים, שהייתה אחת המשפחות האמידות, אולי האמידה ביותר בסמוקוב. הבית רחב המידות הוא שתי קומות ובנוי בסגנון הבתים העשירים שנבנו בבולגריה במאה ה-19.  היום אין יהודים בסמוקוב ובית אריה משמש כמוזיאון. הבית מרוהט בסגנון התקופה, שמור ומטופח היטב ופתוח לביקורים.  מנהלת המוזיאון יודעת לספר את סיפורה המעניין של משפחת אריה שמוצאה מוינה ואשר הגיע לבולגריה במאה ה-18. פרנסי העיר סמוקוב מעוניינים לשפץ את בית הכנסת שחלקו הפנימי חרב לחלוטין, אך קירותיו החיצוניים והגג שלמים. בית משפחת אריה ביחד עם בית הכנסת המשופץ יהוו יחידה אורגנית שתשחזר את החיים התוססים של הקהילה היהודית הקטנה, אך החשובה שחיה בסמוקוב. רצ"ב תמונות של בית הכנסת ובית משפחת אריה.

 

משימה נוספת שנטלה על עצמה המשלחת הייתה משימה הסברתית טהורה. חבריה הוזמנו לבית הספר התיכון של העיר פראווץ (Pravetz) כדי לספר לתלמידי הכיתות הגבוהות, על חוויותיהם האישיות כילדים בתקופת מלה"ע השנייה בבולגריה, על הגירוש המתוכנן למחנות ההשמדה ועל הגירוש לערי השדה. שתי חברות המשלחת - שרה שטטינר (לבית אשכנזי) מפלובדיב, ובטי ליאון (לבית פרחי) מהעיר שומן, עמדו לעלות על הרכבות לפולין כאשר הפקודה בוטלה ברגע האחרון. בית הספר בפראווץ שותף לפרוייקט כלל אירופאי  - Europeans for Peace  במסגרתו לומדים תלמידים במדינות השונות בהם נערך מחקר של תלמידים על השואה שהתרחשה, או שעמדה להתרחש בארצותיהם.  

  בית הכנסת של סמוקוב
  בית משפחת אריה - Sarafovata kushta
  תלמידות בי"ס תיכון בפראווץ
עבור לתוכן העמוד