אודות עמותת סלבדור

3/12/2009
הספינה "סלבדור"  (הגדל)

עמותת "סלבדור" קמה על רקע ההבנה שהציבור בארץ אינו מודע לחלקה של יהדות בולגריה בתנועת ההעפלה. לא רבים מכירים את סיפורה של ספינת המעפילים "סלבדור", שכאמור יצאה מבולגריה בדצמבר 1940. על סיפונה של "סלבדור" היו 352 מעפילים מבולגריה. רק 116 מהם שרדו רק 116 וכל השאר ניספו.

  

מטרות העמותה

מייסדי העמותה החליטו לפעול להנצחת חלקה של יהדות בולגריה בתנועת ההעפלה בכלל ואסון טביעת ספינת המעפילים "סלבדור" בים השיש בדצמבר 1940 בפרט.  מטרה נוספת שעמדה לנגד עיניהם של מייסדי העמותה היא לפעול להנצחת מורשתה ההיסטורית והתרבותית של קהילת יהודי בולגריה.

באוקטובר 2001 נרשמה העמותה ברשם העמותות. מטרותיה, כמפורט בתעודת הרישום שלה, הן: 

"להנציח את חלקה של יהדות בולגריה בתנועת ההעפלה לארץ ישראל. לטפח את מורשת יהדות בולגריה באמצעות סרטים, מחקרים, פרסומים, תערוכות ואמצעים אחרים. לאסוף חומר ותיעוד הדרושים לחקר תולדות יהדות בולגריה ולפרסמם בכל דרך שהיא". 

 

הפקת הסרט "סלבדור"

המשימה הראשונה שהעמותה נטלה לעצמה הייתה הפקת סרט תעודה על ספינת המעפילים "סלבדור". בשלבים הראשונים נתקלה ההפקה בקשיים על רקע בעיות תקציב, אולם לאחר שהושגו התרומות הראשונות, יצאה ההפקה לדרך, והקרנת הבכורה נערכה 4 שנים לאחר הקמת העמותה, באולם הסינמטק בירושלים בדצמבר 2005.

 

מיום הקמתה, היה ברור למייסדי העמותה שמשימותיה ופעילותה של העמותה לא יסתיימו בהפקת סרט התעודה, כפי שאמנם מעידות המטרות המוצהרות של העמותה. לפיכך, לאחר שהוקרן הסרט התיעודי "סלבדור" בערוץ 10 של הטלוויזיה הישראלית, והפקת קלטת וידאו עם הסרט, פנתה העמותה למשימתה הבאה: איסוף חומר תיעודי על יהדות בולגריה והקמת אתר אינטרנט שיאפשרו לדור ההמשך של הקהילה להכיר את תולדות יהודי בולגריה ואת מורשתם.  העמותה דחפה להקמת אתר האינטרנט "כולנו בולגרים" והיא אחראית לתפעולו.   

מוסדות העמותה:

כיו"ר ראשון של העמותה נבחר חבר הכנסת ושר הבריאות לשעבר, ויקטור שם-טוב, שמילא את התפקיד עד יולי 2003. לאחר שעזב, החליפו בתפקיד יו"ר העמותה חבר הכנסת לשעבר עמנואל זיסמן ז"ל, שמילא את התפקיד עד פטירתו בנובמבר 2009.  באסיפה הכללית של העמותה שהתקיימה כעבור חודש ויותר  מפטירת חברנו עמנואל זיסמן, נבחר לתפקיד יו"ר העמותה ישראל (איזי) אלמוג. בעלי תפקידים בעמותה הם:  מזכיר - ד"ר משה מוסק;  גזבר - יצחק בן-בשט; יו"ר ועדת ביקורת: השופט בדימוס, עו"ד אברהם בן-הדור.

 

העמותה מגישה דוחות שנתיים לרשם העמותות והיא מוגדרת על-ידו כעמותה ש"ניהולה הכספי תקין". כל ממלאי התפקיד בעמותה, כולל חברי ההנהלה, עושים את מלאכתם בהתנדבות.  

 

שם העמותה:

בעקבות השלמת משימתה הראשונה מתכוננת העמותה להתמסר למשימות הנוספות הכלולות בין מטרותיה, כפי שהוגדרו בעת הקמת העמותה ב-2001 (ראה לעיל). לפיכך התבקש שינוי השם כדי שישקף טוב יותר את מטרותיה ומשימותיה הנוכחיות של העמותה.  האסיפה הכללית של העמותה שהתקיימה בדצמבר 2009 נדרשה לנושא והחליטה על הסבת שם העמותה לשם הבא: "עמותת סלבדור - לשימור מורשת יהודי בולגריה". 

עבור לתוכן העמוד