אזכרה ב-9/12/2010 - 70 שנה לאסון

14/12/2010

ברצוני להביע את התרשמותי העמוקה מטקס האזכרה, שנערך אתמול בהר הרצל –  " 70 שנה לאסון סלבדור ". הטקס היה מאורגן למופת, מדהים ביופיו ובתוכניתו העשירה! תוכנית שהוכנה בטוב טעם ותארה את האסון, שקרה לספינת מעפילים קטנה, ששטה בים הסוער. ספינה עמוסה בקבוצת יהודים – ציונים מבולגריה, שרצונם העז היה להגיע לפלסטינה, בתחילת מלחמת העולם השנייה. קבוצה שרצתה להרגיש, כיהודים לכל דבר ולהתחיל בחיים חדשים.

 

כפי שכבר נאמר, הטכס ריגש ונגע עמוק בליבם של כל הנוכחים. תחושת כולם הייתה שהושקעה עבודה קשה ומאמץ רב, כדי שהכל יהיה מוצלח ויקנה את הכבוד, המתאים לאלה שניספו במצולות הים הסוער.

 

המנחה דן כנר, הדגיש בקולו העמוק, את חשיבות הנושא והצליח לתאר את הסיפור, הלא כל כך ידוע לחלק מהקהל שמסביב.

 

שירת מקהלת "צדיקוב" הצטיינה באחדות וברגש רב. למרות גילם המתקדם, הצליחו הזמרים להביע את כאבם של רבים. קולם הידהד במרחב הפתוח והחזיר את השנים לאחור, לאותו רגע איום של אובדן חושים! כל הנוכחים - הניצולים, קרוביהם ורבים אחרים, כאלה שידעו את הספור ואלה ששמעו אותו לראשונה – כולם הרכינו ראש ובפניהם הצטייר צער רב וחרדה.

 

עם סיום שירת המקהלה, ניתן הכבוד למר יעקב צ'קירוב וגברת רג'ין קאנטי -שניים מהניצולים המעטים, להדליק משואה ונר לזכר הניספים. הקהל מיקד את מבטו בשני הניצולים בגילם המופלג - גב' רג'ין קנטי, אישה עדינה המתפקדת להפליא ומר יעקב צ'קירוב - מחנך מעולה לשעבר, שהדליק בהתרגשות את המשואה בנוכחות ארבעה דורות של משפחתו - בנות, נכדים ונינים !

 

אחד אחר השני, קמו אישים מכובדים והשמיעו את דבריהם, בכבוד ובהערצה לאלה שניספו באסון הכבד. בין הדוברים היו מארגני הטקס - חברי עמותת "סלבדור" ומר ג'קי ארואטי - יו"ר איחוד עולי בולגריה.

 

בלטה במיוחד אישיותו של הממונה על שגרירות בולגריה בישראל – מר דימיטאר פיליפוב. גבר חייכן ונעים הליכות, משבח באהבה רבה את יהדות בולגריה.  כמו השגריר הבולגרי הקודם - מר צאנצ'ב, שילב בין דבריו משפטים בעברית. כמה יפה הוא הקשר בין שני העמים - השגרירים לומדים ומשתמשים בלשון הקודש !    

 

ראויים לציון דבריו של יו"ר עמותת "סלבדור" - מר איזי אלמוג. הוא הסביר, שהאסון של ספינת "סלבדור" העסיק אותו עוד בילדותו. כרבים  אחרים השכיל להבין, שבארץ הספור אינו ידוע ונרתם, בכל כוחו, להפיצו ברבים. ביוזמתו נוצר הסרט "סלבדור".  יוזמה ראויה לשבח ועל כך יבורך !

 

אני מתנצלת, על שלא אוכל להזכיר את שמות כל נושאי הדברים המכובדים, אנסה להקפיד על סדר הטקס ואוסיף, שלקראת הסוף הופיעה קבוצת חיילים חמודים, שליוו את מניחי הזרים לרגלי המצבה. כל זר סימל מטרה מקודשת של מלחמת קיומנו בארץ האהובה. 

 

עם שירת  "התקווה" הסתיים הטקס המרשים.

הקהל שהתמהמה במקום לפני שהלך לדרכו, הוקסם מעושר הבצוע של כל פרט ופרט. האנשים המשיכו לדבר עם כל אחד שסייע לתכנון, הארגון והבצוע של טקס מרשים זה - האזכרה לציון 70 שנה לאסון טביעת ספינת המעפילים "סלבדור".

 

על כך אני מצרפת גם את ברכותיי !

 

בטי אלפסה /יולזרי

10.12.2010

עבור לתוכן העמוד