המוזיאון ההיסטורי לתולדות יהודי בולגריה

3/05/2010

המוזיאון שנוסד על ידי ארגון יהודי בולגריה "שלום", הוקם בבנין בית הכנסת המרכזי בסופיה ב- 8 למאי 1992. מטרתו העיקרית של המוזיאון היא לאסוף, לשמור, לחקור ולפרסם את המורשת ההיסטורית-תרבותית של יהודי בולגריה. המוזיאון הנוכחי מהווה המשך לתערוכה הקבועה "הצלת יהודי בולגריה בשנים 1941-44" שהתקיימה בין השנים 1968-1990 בבניין בית העם בסופיה.

המוזיאון הנוכחי כולל שתי תערוכות קבועות - "קהילות היהודיות בבולגריה" ו"השואה והצלת יהודי בולגריה בתקופת מלה"ע השנייה". בתערוכות מוצגים צילומים, מסמכים ואוסף יקר ערך של ספרים ישנים וחפצי יודאיקה מקהילות ובתי כנסת שונים מכל רחבי בולגריה (מהמאות 18 עד 20). התערוכה מספרת על החגים, המנהגים, המסורת, אורח החיים ותרבותם של יהודי בולגריה. התערוכות עוקבות אחר תולדות התיישבות היהודים בתחומי בולגריה, חייהם והדו-קיום בן אלפיים שנה שהתקיים בין העם היהודי לעם הבולגרי, מהתקופה העתיקה ועד לעלייה הגדולה לישראל לאחר הקמתה. מקום מיוחד מוקדש בתערוכה לתולדות הצלת יהודי בולגריה בתקופת מלה"ע השנייה, וזאת על רקע ששת מיליוני יהודי אירופה שניספו בשואה.
המוזיאון מציע (כלול במחיר הכניסה) הרצאה מוקלטת בשפות הבולגרית, עברית ואנגלית.

שעות פתיחה:   בימי א' עד ה',   בין השעות 09:00-16:00

כתובת המוזיאון:
המוזיאון פועל במתחם בית הכנסת הגדול בסופיה, בקומה השנייה של הבניין, הנמצא ברחוב:
 16
Ekzarh Yosif,          טל': 1440 2983 359 ++

אתר האינטרנט של בית הכנסת (בתוכו נמצא המוזיאון) הינו:    http://www.sofiasynagogue.com

במסגרת חגיגות יובל ה-100 לחנוכת בית הכנסת (בספטמבר 2009) נפתחה במוזיאון תערוכת מסמכים חדשה שכותרתה: "בית הכנסת המרכזי בסופיה - מרכז רוחני של יהדות בולגריה". התערוכה נערכה בשיתוף פעולה עם הספרייה הבולגרית הלאומית "קיריל ומטודי" והארכיון המרכזי של ממשלת בולגריה.  דגש מיוחד ניתן בתערוכה על סיפור בניית בית הכנסת וחנוכתו. התערוכה מספרת על הפעילויות השונות שבית הכנסת ערך ויזם לאורך השנים - בתחום הדתי, תרבותי, חברתי, חינוכי וייצוגי. כמו-כן ניתן ללמוד על המנהיגים הרוחניים של קהילת יהודי בולגריה שהפכו את בית הכנסת לבית רוחני, החל מתקופת שחרור בולגריה משלטון טורקיה בשלהי המאה ה-19 ועד ימינו. לראשונה ניתן ללמוד על פעלם של הרבנים - מרכוס אהרנפרייס, דוד פיפאנו, דניאל ציון, אשר חננאל, כמו גם החזן חיים משולם, וזאת בזכות המסמכים והתמונות בעלות ערך שמשפחותיהם תרמו למוזיאון. בתערוכה שהייתה פתוחה בתקופת חגיגות יובל ה-100 של בית הכנסת, ניתנה למבקרי המוזיאון לראשונה האפשרות לראות מוצגי יודאיקה מאוצר קהילות שונות של יהודי בולגריה.

הפתעה נעימה העניקו בעת הפתיחה החגיגית של התערוכה החדשה חברי מקהלת בית הכנסת, "שיר השירים" שהוקמה ב-1992. מנצחת המקהלה, גברת ווניז לוי ניגנה בהרמוניום - כלי נגינה מתקופת המנצח הראשון של מקהלת בית הכנסת - משה צדיקוב. הכלי ששופץ לאחרונה, שמור במוזיאון. בטקס הפתיחה נשאו דברים מנהל המוזיאון - ולדימיר פאונובסקי, נציג ארגון "שלום" - יוסף מלמד, יו"ר המועצה הדתית העליונה של יהודי בולגריה - רוברט ג'ראסי, מנהלת הארכיון הממשלתי - בוריאנה בוז'קה והרב הראשי ליהודי בולגריה - בכור כחלון.

במהלך נובמבר 2009 חגג גם בית הכנסת בעיר בורגס את יובל ה-100. במבנה ששופץ לרגל האירוע, הציג המוזיאון ליהדות בולגריה חלקים נבחרים משתי תערוכות: "בית הכנסת המרכזי בסופיה - המרכז הרוחני של יהדות בולגריה" ו"בתי כנסת באירופה".  בחגיגה השתתפו יו''ר ארגון יהודי בולגריה "שלום" - מקסים בנבניסטי ויו"ר המועצה הדתית העליונה של יהודי בולגריה - רוברט ג'ראסי. התערוכות הוצגו באולם בבניין בית הכנסת לשעבר, המשמש היום גלריית אומנות. התערוכה כללה גם ציורי אומנים יהודים מבולגריה בני זמנינו.

כתבה: יולינה דדובה, סופיה

רצ"ב מצגת תמונות מהמוזיאון:

 

  המוזיאון ההיסטורי לתולדות יהודי בולגריה
עבור לתוכן העמוד