ספר חדש של ד"ר צבי קרן

3/12/2014
ספר חדש של ד"ר צבי קרן (הגדל)

יהודי קרנובט – סיפורן של האבנים הדוממות
מאת: ד"ר צבי קרן

בספטמבר 2014 יצא לאור בסופיה בשפה האנגלית, בהוצאת המכון האמריקאי למחקר ARC ספרו של המחבר שכותרתו:

The Jews of Karnobat – Chapters from the Depths: The History of a Vanished Community

להלן דברי המחבר על ספרו:
ספרי מהווה סיכום רב-שנים של חקר בית העלמין היהודי העתיק במקום, שנותר מבין רבים שנעלמו ברבות השנים בבולגריה. בטרם פתחתי  בתיאורן ומחקרן של המצבות, שהוא "סיפורן של האבנים הדוממות", הקדשתי חלק נכבד לעיירה קרנובאט ובמיוחד לקהילה היהודית הקטנה, שמעולם לא מנתה מעל 700-600
נפשות. ראשיתם של בני עמנו במקום הוא מאמצע המאה ה-17, על-פי נתונים עות'מאניים. זו אחת הקהילות שלא מצאתי אודותיה שום תיעוד מראשית התיישבותם ועד לשלהי המאה ה-19, למעט במקורות חיצוניים, בעיקר עות'מאניים, ומעט מן המאה ה-20, בבולגרית וכמה יומנים של יהודי המקום, עד עליית מרביתם בשנות העלייה הגדולה. הכיתוב על המצבות: חשפנו מעל 950 מצבות, מהן ניתן היה לקרוא בברור את הכתוב על גבי 577 מצבות. מעל 90% מהכיתוב הוא בעברית, לרוב בשפה רהוטה בציטוטים מן המקורות. ניתוח המצבות נעשה על-פי מספר פרמטרים, מהן ניסיתי לדלות פרטים ולברר את מעמדה הסוציו-אקונומי של הקהילה ועוד תובנות על יחידיה, בהם עוסק החלק השני של הספר.

הספר יצא לאור בסופיה במהדורה מפוארת ותקוותי שגם תוכנו ימצא את מקומו בעולם המחקר. מספר אוניברסיטאות בעולם כבר הביעו רצון שישמש ספר לימוד בתולדות יהודי האימפריה העות'מאנית, בשל ייחודו והדיסציפלינה הלא-מוכרת אותה פרשׂתי וניתחתי בהרחבה, נושא שמעטים עסקו בה עד היום. קריאה נעימה.

 

 

עבור לתוכן העמוד