פורום

לגולשי האתר שלום!

מטרת הפורום היא לשמש במה לקשרים בין הגולשים, להפרייה והעשרה הדדית, שפור וגיוון האתר. בפורום יוכל כל גולש לחלוק חוויות ומידע בעל עניין עם יתר הגולשים, לפנות בשאלות ולערוך בירורים בעניינים בהם ירצה לשתף את יתר הגולשים ולשמוע את דעתם. בשאלות פרטניות ואישיות, שאינן מעניינו של הכלל, יש לפנות אלינו באמצעות "צור קשר". 

המערכת מבקשת מהגולשים להשתמש בשפה נקייה, לא נאפשר פירסום האשמות לא מבוססות. 
אנו מקווים שהגולשים יהנו מהפורום ויפיקו ממנו את המירב!   

הוסף נושא חדש
זעקת צאצאי הרטוב -מושבת עולי בולגריה שהייתה מוני גירון   | 10:19 14/02/2012
ע"פ החלטת המועצה האזורית במטה יהודה הוחלט לאחרונה להפוך את מוזיאון המושבה הרטוב, המנציח את עמידתם וגבורתם של המתיישבים - לעוד משרד של המועצה.
למי שלא מכיר את הרטוב, מדובר במושבה היחידה בארץ שננטשה ב-48'' ולא הוקמה מעולם.
טיפ טיפה היסטוריה -
הר-טוב היא אחת מ-28 המושבות שנוסדו בשנות "העלייה הראשונה", 50 משפחות מבולגריה רכשו את אדמות המיסיון האנגליקני במקום, במטרה להקים כאן ישוב חקלאי. 12 המשפחות הראשונות שעלו על הקרקע בדצמבר 1895 נאחזו באדמה בכל כוחם ושרדו על-אף התנכלויות ערביי-הסביבה ולמרות תנאי המחיה הקשים שלא ייאמנו.
במאורעות תרפ"ט ובתש"ח הגנו על מושבתם בחירוף-נפש, ולמרות שנכפה עליהם להתפנות– שבו ובנו אותה מחדש. ב- 1956 נאלצו אחרוני התושבים למסור את אדמותיהם לקק"ל, ולנטוש סופית. על אדמות הר-טוב קמה מעברה – לימים מושב נחם. בו ממוקמים כיום בית הספר, הישיבה התיכונית, ומשרדי המועצה האזורית מטה-יהודה.
ב-1987 צאצאי הר-טוב בסיוע המועצה האזורית,והמועצה לשימור אתרים - הקימו עמותה ומוזיאון קטנטן ובו 2 חדרים קטנים, שנועד לשמר ולספר את ספורה המיוחד של המושבה. בהעדר משאבים כספיים, המוזיאון נותר כפי שהיה ביום הקמתו, אך בשנים האחרונות הצטרפו לוועד חברים פעילים במטרה לנהל את העמותה והמוזיאון בצורה מסודרת, ובעיקר לפתח ולטפח את המוזיאון.
לדברי הפעילים הם קיימו פגישות עם ראש המועצה וסגניו. והתרשמו לטובה מיחסם האוהד, ואף קיוו שבשיתוף-פעולה פורה יצליחו במשימה. להפתעתם, בראשית חודש זה התבשרו הפעילים כי בניגוד לציפיות ולמוסכם איתם המועצה עומדת לקחת אחד מ-2 חדרי המוזיאון ולהקים בו משרד-מידע בדבר אתרים, אירועים ופסטיבלים המתקיימים באזור המועצה.
אחד הפעילים אומר - "תמוה בעיננו: האם בכל רחבי המועצה אין בנמצא חדר מתאים אחר? מבחינתנו זה חיתוך בבשרנו וראשית מותו של המוזיאון. זוהי פגיעה בזכר אבות-אבותינו ואי-כבוד לסביבה ולהיסטוריה הייחודית שלנו"
בין צאצאי הר-טוב הרוחות סוערות. אחדים פנו בבקשה לעזרה אל אישי-צבור. נשמעות קריאות להפגנות ולפניה לתקשורת. לדברי הפעילים "הועד שלנו עדין מאמין כי ניתן להסיר את רוע-הגזירה בהדברות ובשיתוף-פעולה"
הוסף נושא חדש
עבור לתוכן העמוד