פורום

לגולשי האתר שלום!

מטרת הפורום היא לשמש במה לקשרים בין הגולשים, להפרייה והעשרה הדדית, שפור וגיוון האתר. בפורום יוכל כל גולש לחלוק חוויות ומידע בעל עניין עם יתר הגולשים, לפנות בשאלות ולערוך בירורים בעניינים בהם ירצה לשתף את יתר הגולשים ולשמוע את דעתם. בשאלות פרטניות ואישיות, שאינן מעניינו של הכלל, יש לפנות אלינו באמצעות "צור קשר". 

המערכת מבקשת מהגולשים להשתמש בשפה נקייה, לא נאפשר פירסום האשמות לא מבוססות. 
אנו מקווים שהגולשים יהנו מהפורום ויפיקו ממנו את המירב!   

הוסף נושא חדש
סיפורה של קהילת דובריץ'' ד"ר צבי קרן   | 20:49 24/03/2012
אין קהילות חשובות יותר או חשובת פחות, לא בשל גודלן או מסיבות אחרות. לכל קהילה, בבולגריה ובעולם כולו, היו ויש מאפיינים והיסטוריה שהתפתחה במשך שנים ואף דורות.כאשר קיבלתי על עצמי לעדכן ולהרחיב את מה שנכתב על קהילות בולגריה בבית התפוצות, היה עליי לעבור בקפדנות על סיפורה של כל קהילה וקהילה, לנפות דברים בטלים שאין להם ולא כלום אלא סיפורים ללא ביסוס, לבין עובדות ומקורות, ביניהם גם בעל-פה אך המסתמכים על תעודות שמקורן בקהילה. לצערי, למספר קהילות, ביניהן קהילת דובריץ'' לא נמצא ולא כלום בבית התפוצות וגם מאמצים שנעשו מאוחר, יותר לא הניבו כל פרי. באחת מנסיעותיי לבולגריה ביקרתי במיוחד בוורנה, מאחר שנודע לי כי לשם הועבר הארכיון היהודי של דובריץ''. האכזבה שנחלתי הייתה גדולה. היה שם אוסף מסמכים של בעלות על רכוש יהודי שנמצא או נותר ודברי משרד לקראת חיסולה של הקהילה. לא היה דבר וחצי דבר על תולדותיה או על דמויות מרכזיות מעברה.
עם חגית מלין אמנם ביקרנו, יחד עם איזי אלמוג את דודותיה בבית האבות. מיד בתום הביקור הבהרתי לה שעל-מנת שנוכל לבסס ולו מעט מתולדות הקהילה, יש למצוא איזה נרטיב שיהיה מבוסס לא רק על הסיפורים ששמענו , גם לא על-פי הסרטון החביב של הטיול המשפחתי. לצערי, כפי שאיזי ציין בדבריו, לא קיבלתי כל דבר כתוב, דבר דבור על אופניו, ממנו ניתן לכתוב ולו מעט ע קהילה חביבה זו.
אם יש מי מבין יוצאי דובריץ'' שבידיו מסמכים או מקורות עליהם ניתן לבסס את סיפורה של הקהילה, אשמח לקבלם ברצון, ולנסות לבנות את השלד סביבו יהיה ניתן לספר את תולדותיה של קהילת דובריץ'', שכאמור כל הדוקומנטציה שלה עברה לקהילת ורנה, אך בלי יכולת להאיר ולו במעט, את סיפורם של יהדי המקום.
בברכה, ד" צבי קרן
הוסף נושא חדש
עבור לתוכן העמוד