פורום

לגולשי האתר שלום!

מטרת הפורום היא לשמש במה לקשרים בין הגולשים, להפרייה והעשרה הדדית, שפור וגיוון האתר. בפורום יוכל כל גולש לחלוק חוויות ומידע בעל עניין עם יתר הגולשים, לפנות בשאלות ולערוך בירורים בעניינים בהם ירצה לשתף את יתר הגולשים ולשמוע את דעתם. בשאלות פרטניות ואישיות, שאינן מעניינו של הכלל, יש לפנות אלינו באמצעות "צור קשר". 

המערכת מבקשת מהגולשים להשתמש בשפה נקייה, לא נאפשר פירסום האשמות לא מבוססות. 
אנו מקווים שהגולשים יהנו מהפורום ויפיקו ממנו את המירב!   

הוסף נושא חדש
60 שניות על גלגול השמות של פזרגיק ושל דובריץ'' ד"ר צבי קרן   | 12:18 5/11/2009
פזרג''יק
העיר פזרדגי''ק, שחוצה אותה נהר
המריצה, נוסדה ב-1485 מפליטים טטרים. לראשונה שמה היה טטר-פזרדדג''ק, טטרפזר, וזאת משום שבמקום התקיים שוק גדול, אך היות והוא היה קטן מזה של פלובדיב הסמוכה, הסיומת קיבלה את ההקטנה התורכית "צ''יק", מכאן "טטר פזרג''יק". החל מראשית המאה ה-20 שם העיר מוזכר כפזרדג''ק, ללא הקידומת "טטר".

דובריץ''
העיר שוכנת במישורי דוברוג''ה. ראשיתו של הכפר-עיירה בשלהי המאה ה-14. השם המוזכר מהמאה ה-16,ולמעשה עד 1882 היה חג''יאוע''לו פזרג''יק, על שמו של הסוחר האמיד חג''י אוע''לו (בן) באקאל, שהיה לו חאן בקרבת מקום. העיר הייתה מאז ומתמיד מקום בו התנהל מסחר ותנועה סואנת של יצוא ויבוא, מכאן כינויו כ"שוק", אך שוב בהקטנה, משום השוק המרכזי והגדול ממנו באסקי ג''ומעה הסמוכה, (העיר טרגובישטה כיום). ב-1882, בצו נסיכותי הוסב שמה לדובריץ'', על שמו של מושל דוברוג''ה "דוברוטיצה". כאשר העיר עברה לשלטון רומניה, בין 1913 ל-1940, הוסב שמה ל"בזרדג''יק". עם חזרתה של העיר לשלטון בולגרי, כשי על בריתה של בולגריה עם כוחות הציר - חזר שמה הקודם, דובריץ''. גלגול נוסף ידע השם לאחר שבולגריה קיבלה על עצמה את השלטון הקומוניסטי - היא נקרא "טולבוחין", ע"ש הגנרל הסוביטי, מפקד החזית האוקראינית השלישית, טולבוחין.
ב-1991 החזירו שלטונות העיר בברכת ממשלת בולגריה את השם הקודם - דובריץ'', וזה שמה עד היום.

ברכה,
צבי קרן

הוסף נושא חדש
עבור לתוכן העמוד