צבי סוזין איננו

16/07/2011

הלך מאתנו חבר טוב, איש מקסים ורב פעלים. איש ששימש מופת ודוגמא לחיקוי כל חייו. דוגמא לנתינה - כדרך חיים. צבי האמין בערכים שהיו נר לרגליו כל חייו, שהוקדשו לתרומה לחברה - בעבודה, בחינוך, ובביטחון. ערכים אותם רכש בילדותו בתנועת "השומר הצעיר" בבולגריה, בה התחנך עד עלייתו כמעפיל צעיר בן 15 בספינה "סלבדור". (ראה תמונתו כחניך בקן התנועה בסופיה - שורה שנייה, שלישי משמאל). הוא ניצל מטביעה באסון הספינה בים השיש בדצמבר 1940, כשסמל הבוגרים של תנועתו בידו, עליו שמר בקנאות כל חייו, כמצפן. לימים הגדיר את הסיכון שנטלו הוא וחבריו כשעלו על הספינה הרעועה, בהסבר שהיה למוטו: "רצינו להציל את נפשנו, אך גם את משאת נפשנו!". אסון "סלבדור" לא שבר את רוחו וצבי הגשים את שאיפתו לעלות בראשית 1941.

דרכו בארץ עשירה ומגוונת: תחנתו הראשונה, לאחר שחרורו ממחנה המעצר הבריטי בעתלית, הייתה חברת נוער בקיבוץ שער העמקים, שהורכבה מנוער מבולגריה ויוגוסלביה. אחד הנערים באותה חברה היה מי שלימים היה רמטכ"ל צה"ל, רא"ל דוד (דדו) אלעזר - ידידו של צבי. 
מאוחר יותר הצטרף צבי כחבר לקיבוץ עין שמר, בה היה רועה צאן.
בשנות ה-40 נשלח ע"י תנועת השומר הצעיר לשמש כמדריך התנועה בעיר. הוא הגיע לרחובות, בה הקים קן לתפארת. ברחובות הכיר את אהבת חייו - בתיה, שנאתרה לחיזוריו, נישאה לו והצטרפה לקיבוץ עין שמר, בה נולדו שלשת בנותיהם.
במלחמת השחרור נוטל צבי חלק כלוחם מן השורה בקרבות המתנהלים באזור המרכז. לאחר תום המלחמה, במקביל לפעילויותיו האחרות, צבי אינו מתנתק מצה"ל. הוא עובר קורס קצינים ב-1951 ונשאר פעיל במשך שנים רבות במערך המילואים, במסגרת ההגנה המרחבית. תפקידו האחרון היה מפקד חבל מנשה, בדרגת רב-סרן.
בשנת 1984 מחליטים צבי ובתיה להעתיק את ביתם לקיבוץ מזרע - התחנה האחרונה בחייו של צבי, כדי להתחבר עם משפחות בנותיהם ונכדיהם הנמצאים שם. 
צבי נשאר חבר קיבוץ עד סוף חייו, למעלה משישה עשורים. מסכת חייו רצופה בפעילות מגוונת למען החברה - בקיבוץ ומחוץ לכותלי הקיבוץ. היה מדריך וראש קן בתנועת "השומר הצעיר", מזכיר קיבוץ, מחנך של שתי חברות נוער, מורה ומחנך בגיל הנעורים, מנהל בית ספר תיכון אזורי, הקים וניהל מוסד טכנולוגי קיבוצי, הקים וניהל את המכללה הטכנולוגית בנצרת עילית. בהגיעו לגיל פרישה הוא לא נח. כגמלאי המשיך לעבוד בחריצות במפעל של מזרע - "מעדני מזרע".
צבי העלה על הכתב את תולדות חייו המרתקים ומלאי המעש בספר "מתוך בחירה".
רצ"ב סיפור אסון "סלבדור", כפי שסופר ע"י צבי בספרו.
אחד הפרוייקטים האחרונים בהם השתתף היה הנצחת האסון שפקד את "סלבדור". היה חבר בעמותה שיזמה ודחפה את הפקת סרט התעודה על הפרשה. סיפור אסון הטביעה מסופר בסרט ע"י קבוצת חמישה ניצולים, ביניהם צבי.
במשך כל חייו טיפח צבי ביחד עם בתיה - רעייתו, משפחה ענפה ובה ילדים, נכדים ו-11 נינים.
הלך לעולמו איש שבע מעשים בעלי ערך, יישר דרך, צנוע, חייכן ומסביר פנים, איש למופת. יהי זכרו ברוך!

כתבו: שלמה שאלתיאל ואיזי אלמוג

  מאלבום התמונות של צבי סוזין
עבור לתוכן העמוד