ד"ר שאול מזן

26/08/2011

         ד"ר שאול מזן  - לוחם אמיץ נגד המשטר הפשיסטי בבולגריה ובנאצים

 ד"ר שאול ירוחם מזן נולד בבולגריה ב-1893 ועקבותיו אבדו באלבניה במהלך המחצית השנייה של 1943.  הוא סיים לימודי רפואה בז'נבה ובנוסף לכך עסק ברוח: היה סופר, משורר, חוקר היסטוריה ובעיקר פובליציסט מובהק. פרסם ספרים ומאמרים בנושאים שונים וכן כתב שירה. עם עליית המשטר הפשיסטי - פרו-נאצי בבולגריה בתחילת מלה"ע השנייה לא יכול היה לשבת באפס מעשה ולהישאר אדיש כלפי העובדות החדשות. הוא פתח במלחמה אישית גלויה ואמיצה נגד המשטר ע"י פרסום מאמרים בעיתונות, שגרמו לרדיפתו על ידי השלטונות. נעצר מספר פעמים ונכלא במחנות מעצר לתקופות ממושכות, בתחילה בתחומי בולגריה. עיסוקו הפובליציסטי לא פסק - הוא המשיך במאבק ובתגובה הורחק ממשפחתו, הוגלה מחוץ לעיר מגוריו סופיה ונאסר עליו לחזור לביתו. ד"ר מזן לא נרתע המשיך בדרכו ובסופו של דבר הוגלה למחנה מעצר.

לאחרונה נערך תחקיר לגילוי עקבותיו של ד"ר מזן. התחקיר נערך על ידי שני היסטוריונים ליהדות אלבניה, לפי בקשת ירוחם מזן - אחיינו של ד"ר מזן. התחקיר מבוסס בין היתר על פרוטוקול מיום 18 באוקטובר 2011 , מטעם מועצת מחוז קורצ'ה שבאלבניה. על פי הפרוטוקול,
על קורות ד"ר מזן עד 29 במאי 1943, ידוע מעדות אישית שהוא עצמו מסר, כשנחקר ע"י משטרת העיר קורצ'ה שבאלבניה:

ד"ר מזן ברח ממחנה המעצר בו שהה, לסלוניקי. באוגוסט 1941 פנה אל הקונסול האיטלקי בסלוניקי וביקש לציידו  
באישור מעבר לאלבניה. אחרי שלא התקבלה כל תשובה מהקונסול עד 9 למאי 1943, תאריך בו החלה השמדת יהודי סלוניקי, החליט ד"ר מזן לנסות להגיע לאלבניה בכוחות עצמו. הוא הצליח לצאת מסלוניקי ברכב ולהגיע לפלורינה שביוון, ממנה הגיע ב-10 למאי לפוסידור שבמקדוניה. בפוסידור הונחה על ידי מקדונים מקומיים כיצד לעבור את הגבול לאלבניה. במחצית מאי 1943 הגיע ד"ר מזן לעיר האלבנית קורצ'ה, בה שכר חדר אצל משפחת אלכס ליובוניאס. בקורצ'ה התקבל לעבוד בבית חולים מקומי, בו שירת כרופא כל עוד לא היה מאוים ע"י הנאצים.
עד כאן גירסת ד"ר מזן.

המשך התחקיר מעלה שבשלב מסוים בחודש ספטמבר 1943 התחבר לצבא העם האלבני ובמהלך חודש דצמבר - עם תחילת מבצעי החורף, נקלע לשטח עוין בלתי מוכר, ממנו לא שב. סביר להניח כי נהרג, או נתפס על ידי עוינים ונרצח. מקום קבורתו לא נודע. (יצוין כי פרטים אלה תואמים לתחקיר של משלחת משרד החוץ הבולגרי שחקרה את הנושא בשנת 1946).

שני החוקרים האלבנים שערכו את התחקיר, המליצו בפני מועצת מחוז קורצ'ה להכריז על ד"ר שאול מזן כקורבן המלחמה האנטי פשיסטית הלאומית לשחרור אלבניה. עוד המליצו השניים לכלול את שמו ברשימת תשעה יהודים נוספים שניספו במלחמה נגד הגרמנים, ואשר שמותיהם הוצעו לועדת השרים הממלכתית, כדי שתוקם אנדרטה לזכרם.  

עבור לתוכן העמוד