אלברט סלומון - "אלברט הבולגרי"

ביפו פגשתי תופעת טבע, יליד בולגריה, אדם המוכר לחצי המדינה והמכיר את חציה השני ללא ספק.

אלברט המכונה "הבולגרי", "Betona", "בטו" וכו' נולד בסופיה בבולגריה  בשנות השלושים במאה שעברה ועלה עם משפחתו כנער צעיר בשנת 1948  דרך יוגוסלביה, בתחילת העליה ההמונית.  בארץ שרת בצבא משום מה ביחידת מיעוטים וזכה לציון לשבח ומכתב הוקרה מהנשיא המנוח  יצחק בן-צבי על מעשה גבורה,תוך כדי מילוי תפקידו הצבאי.

למרות שהיה תלמיד מצטיין בבולגריה, לא היתה לו האפשרות לסיים בארץ את לימודיו כי בגלל מצוקות הקליטה נאלץ בגיל צעיר מאד לעזור לפרנסת המשפחה, ואז למד מאביו את מקצועו – רפד ועבד יחד אתו.  הוא ירש מאביו את החנות בה עבד במשך 60 שנה.  עד לא מזמן היה עוסק בשיפוץ רהיטים ישנים.

אלברט הוא בעל עינים כחולות וחיוך שובב וממזרי לא מש מעיניו! הוא איש גבוה המתנשא מעל 180סמ', השומר על גזרה אטלטית עד היום.  בצעירותו עסק בספורט והיה שחקן כדורסל וכדורגל.

אלברט הוא בעל לב חם ורגיש, הוא לא רק מוכן להקריב הרבה למען הזולת, אלא בפועל גם עושה זאת. בשל פעילותו ההתנדבותית למען חסרי הבית (הומלסים) הוא מועמד לזכות בתואר יקיר העיר תל – אביב. ברח' שינקין בתל-אביב – בשטח  חצר החנות שלו העמיד אלברט מספר מיטות, התקין מים זורמים ועוד מתקני היגינה ואף דואג למלבושם.

שמעו של אלברט  יצא בארץ בגלל נגינתו באקורדיון, כשבעצם הוא התגלמות של טרובדור מודרני. הוא מכיר 600 שירים  בבולגרית,מקדונית,סרבית ועברית.  הנוסטלגיה נשפכת מבין אצבעותיו ומאזיניו (ביניהם בולגרים ותיקים) לא פעם הזילו דמעה למשמע שיריו.  ואם בזה לא די –  כשאלברט  אינו שר, הוא שופע בדיחות וספורים כרימון. בשיחה עימו אינך נדרש לומר הרבה  והתחושה היא שהנך צופה במופע סטנד-אפ.

הפוגש את אלברט אינו יכול לצאת מהפגישה אלא עם מצב רוח מרומם ואמונה מחודשת  בטוב לבו של האדם והנך מתמלא בתקווה שהחיים יפים וכדאי לחיות!. 


עשרת הדברות של אלברט הבולגרי 

1. ראשית – להיות "בולגרי". 

2. לעזור לזולת.   

3. במסגרת העזרה לזולת – לעזור לחסרי הבית לקבל   ארוחה חמה לפחות פעם ביום.   

4. כיהודי טוב – לעזור לקיים מניין בבתי הכנסת.   

5. לעודד אנשים קשי יום בעת מצוקתם.   

6. לבדר ולשמח אנשים.   

7. בנגינת אקורדיון להעלות חיוך על פני קהל השומעים.   

8. לתת יחס אישי לכל אדם.   

9. לגשר ולפתור בעיות ומריבות בין אנשים וחברים.   

10. לאלברט לב חלש למין החלש, שאינו יכול לסרב לאף בת של המין החלש.

 
עבור לתוכן העמוד