ביקור מקהלת צדיקוב ברוסיה

ראיון עם נסים קטלן בעקבות ביקור מקהלת צדיקוב ברוסיה

רצ"ב ראיון שערך עורך "כולנו בולגרים" – איזי אלמוג, עם מנהל מקהלת "צדיקוב" – נסים קטלן, בעקבות ביקור המקהלה ברוסיה בתחילת אוגוסט 2019.

איזי:       אני שומע שחזרתם החודש מרוסיה, ספר לגולשי האחר על נסיעתכם, מה היתה המטרה, מתי נסעתם ומי ומי היו בין הנוסעים.

נ. קטלן:   נסענו ב-30 ביולי וחזרנו ב-9 לאוגוסט. הרכב המקהלה כלל 26 זמרות וזמרים; הפסנתרנית שלנו – אהובה טננבוים, בהעדרו של המנצח הקבוע – משה ניר בגלל מחלה, תיפקדה כפסנתרנית ומנצחת; בא גם האקורדאוניסט אבי סלומון.

איזי:        מי ארגן את הנסיעה ומטעם מי נסעתם?

נ. קטלן:   ברוסיה מתקיים פסטיבל מקהלות כלל עולמי.   השנה השתתפו בו להערכתי כ-50 מקהלות מכל העולם. מי שמרכז את הפסטיבל הוא ישראלי - דניאל שלום. על אפשרות השתתפותנו עמדנו בקשר עם הנהלת הפסטיבל. מספר מקהלות מישראל הביעו רצון להשתתף.  בסופו של דבר אושרה השתתפותן של 4 מקהלות, ביניהן אנחנו. מלבדנו השתתפה מקהלת "רגבים" שגם זמריה מבוגרים ועוד שתי מקהלות שזמריהן צעירים.

איזי:        להיכן ברוסיה נסעתם ואיפה שרתם?

נ. קטלן:   היינו במוסקבה וסנקט פטרבורג ובמהלך שהותנו שרנו לפני קהלים שונים ב-5 קונצרטים בחלק הרשמי של הפסטיבל ועוד קונצרט לא רשמי.

איזי:        תוכל לפרט?

נ. קטלן:   פתחנו במוסקבה בקונצרט שהתקיים באולם של מקהלת "קולות הזהב" שכל זמריה הם גברים, כולם סולנים ברמה גבוהה ביותר, השרים בעיקר אקפלות. אנחנו שרנו 5 שירים מהרפרטואר שלנו, ביניהם שירים בלאדינו, "לילות מוסקבה", ו"יוֹבָנוֹ יוֹבָנְקֶה";

הקונצרט השני במוסקבה התקיים לפני קהל יהודי, בבית הכנסת של מוסקבה – מבנה מודרני מרשים שטרם ראינו מסוגו. רב הקהילה אישר לנו לעמוד ליד התיבה, שרנו את "אלי אלי" ו"מי האיש";

יתר הקונצרטים התקיימו בסנקט פטרבורג. הקונצרט השלישי התקיים ליד האנדרטה המרשימה לקרבנות השואה, לידה שרנו את "אלי אלי" והימנון הפרטיזנים ("אל נא תאמר הנה דרכי האחרונה") ;

הקונצרט הרביעי התקיים גם הוא לפני קהל יהודי, במוסד ששמו "יסוד". זהו מבנה מודרני לחלוטין, בן כמה קומות, הממלא פונקציות רבות ומגוונות שמכסות את כל תחומי החיים של הקהילה היהודית בעיר. מה שהיינו מכנים בישראל מתנ"ס, אבל מתנ"ס ענק! שרנו לפני אולם מלא מפה לפה, 8 שירים, מכל הרפרטואר שלנו;

הקונצרט האחרון התקיים באולם שאת שמו לא זכור לי.  היה זה הקונצרט האחרון בפסטיבל, בו כל מקהלה שרה שיר אחד בלבד. אנו שרנו את הימנון הפרטיזנים, חציו שרנו בעברית וחציו – ברוסית. זה היה הסיום הרשמי של הפסטיבל. אך בהמשך שרנו עוד פעם, בעת ה"גאלה" - מסיבת הסיום של הפסטיבל, שהתקיימה במלון המפואר - "אזימוט", במרכז סנקט פטרבורג. למסיבה הגיעו גם מכובדים רבים. שוב הזמינו אותנו לשיר - שרנו 6 שירים, ביניהם את "יוֹבָנוֹ יוֹבָנְקֶה" ו"ניגונים". ובזה הסתיים מבחינתנו הפסטיבל.

איזי:       מי עזר לכם במימון הנסיעה?

נ. קטלן:   המרכיבים העיקריים של הנסיעה – הטיסות ובתי המלון, היו במימון עצמי של חברי המקהלה. לא קיבלנו סיוע מאף גורם. הנהלת הפסטיבל תרמה את התחבורה הפנימית – עמד לרשותנו אוטובוס. כמו-כן, ככל באי הפסטיבל, קיבלנו הזמנה לארוחת הערב במסיבת הסיום.

איזי:        בהתחשב באורך שהותכם ברוסיה, לוח הזמנים הצפוף, האם היתה לכם שהות גם לטייל מעט?

נ. קטלן:   אכן היה ביקור דחוס מאד. מאד נהנינו בפסטיבל. אני רוצה לציין במיוחד את הופעותינו בפני קהל יהודי בשניים מהקונצרטים, בהם הופענו בפני קהלים גדולים. בין הקונצרטים הספקנו לראות חלק מאתרי התיירות המרכזיים בשתי הערים.  בסך הכל, הנסיעה היתה מאד מעייפת, אך גם מאד מהנה. אני חושב שייצגנו בכבוד את מקהלת "צדיקוב", העדה הבולגרית ואת מדינת ישראל.

 למטה קישור למצגת תמונות מביקור המקהלה ברוסיה.

  מצגת קצרה של מספר תמונות מביקור מקהלת צדיקוב ברוסיה במסע קונצרטים
עבור לתוכן העמוד